Olympiatähti Pernille Blumelta karuja paljastuksia – somekuvien jälkeen ”seksuaalisia” viestejä, sitten urheilugaalassa mentiin täysin rajan yli
Kuva: Getty Images
Tanskalainen uimari Pernille Blume on selvittänyt tiensä kolmansiin olympialaisiinsa.
Blume on kertonut vaikeasta tiestään julkisuuden kanssa. Hän kertoo Ud & Se –lehdessä, kuinka ihmisten reaktiot julkisissa paikoissa kävivät raskaiksi.
– Monesti todella kivat ihmiset lähestyivät minua ja kehuivat. Se oli kivaa. Mutta joskus, esimerkiksi kesäpäivinä Kööpenhaminassa, kuulin keskusteluja itsestäni. He istuivat ja puhuivat vartalostani ja yksityiselämästäni ja siitä, mitä olivat lukeneet minusta Se & Hör -lehdessä. Se oli yksi syy, miksi en enää halunnut tulla nähdyksi bikineissä.
Blumen mukaan hänen sosiaalisen median kuviaan kommentoitiin usein asiattomasti ja miehet lähettivät seksuaalisia viestejä hänelle.
Raja ylittyi lopullisesti gaalaillassa jossa hänet valittiin Tanskan vuoden urheiljaksi. Kun palkinnot oli jaettu, pääsivät katsojat samaan tilaan urheilijoiden kanssa. Blume kirjoitti kokemastaan.
– Raja meni täysin yli. Monet halusivat ottaa kuvia. Se meni hyvin. Mutta monet laittoivat kätensä aivan liian alas vartaloani ja kuiskivat todella asiattomia asioita korvaani. Lopulta isäni huomasi, että olin mennyt aivan sekaisin. Hän otti minua kädestä ja vei turvalliseen paikkaan.
LUE MYÖS:
- Janni Hussi paljastaa ralliuransa karun kääntöpuolen: ”En pärjää”
- Hiihto katoamassa Yleltä – suomalaisille luvassa raju muutos
- Lotta Harala päätti näyttää seuraajilleen kaiken – yksi varoitus mukana
- Hurja haaste odottaa Alisa Vainiota – Berliinissä juostaan kovaa
- Hiihtotähti Jasmi Joensuun kotiprojekti etenee – yksi tärkeä vaihe valmis
- Marit Björgen kieltäytyi kuninkaan hautajaisista – paljasti syyn medialle
- Harri Heliövaara ja Henry Patten – huima nousu ennennäkemättömään voittoon
- Valtteri Bottas jäämässä sivuun MM-kisoista?
- Saga Anderssonilta rehellinen tilinpäätös – EM-kisat olivat poikkeus
- Kalle Rovanperä kertoi isoja uutisia: ”Olemme superiloisia”
- Saga Anderssonilta rehellinen tilinpäätös – EM-kisat olivat poikkeus
- Kalle Rovanperä kertoi isoja uutisia: ”Olemme superiloisia”
- Krista Tervo paljasti uutta tietoa: ”En ole aiemmin julkisesti puhunut”
- Suomalainen hiihtovalmentaja loikkasi toiseen maajoukkueeseen
- THF: Entistä huippuvahtia tuodaan eläkkeeltä Jokerien tolppien väliin
- Kimi Räikkönen sai tylyn kohtelun – F1-sivusto ihmettelee Ferrarin toimintaa
- Tätä ei osattu odottaa: Patrik Laineelle avautui yllättävä ovi
- Ylen toimittaja Anni Jämsä: Uusi aluevaltaus!
- Kalle Rovanperä: Unelmaprojekti!
- Silja Kososen nilkasta löytyi erikoinen vaiva – nyt edessä leikkaus