Jyväskylässä tehtiin uusi ME-tulos!
Toni Piispanen on kelannut 200 metrin maailmanennätyksen parayleisurheilijoiden SM-kilpailuissa Jyväskylässä Harjun urheilukentällä. Uusi ME kirjataan 36,36.
Espoon Tapioita edustava Piispanen paransi belgialaisen Peter Genynin aiempaa vuonna 2017 kelaamaa ME:tä 0,26 sekuntia.
– Nyt on nykykunto sitä, mitä kaksi vuotta on haettu. Kelasin pari tuntia ennen finaalia vielä alkuerän, joka toimi hyvänä avauksena. Alkuerä ei painanut, Piispanen iloitsi.
– Vuodesta 2019 on systemaattisesti haettu progressiivista kehitystä ja kunnonajoitus Tokion paralympiakisoihin näyttää etenevän suunnitelmien mukaan. Aiemmin kunto pääsi laskemaan loppukesästä, Piispanen kertoi.
Omaa Suomen ennätystään Piispanen kohensi miltei sekunnin. Aiemman SE:n 37,27 hän kelasi 10. kesäkuuta Espoon GP-kilpailuissa. Piispanen on parantanut 200 metrin SE:tä tänä vuonna jo kolmesti.
– Maailmanennätys oli hieno juttu, mutta tähtäin on nyt ilman muuta Tokiossa. Paralympiakisat ovat tavoitteena ja nöyrin mielin sinne lähdetään. Kilpailu on aina kilpailu eikä siellä ennätyksiä lasketa, Piispanen sanoi.
– Olkapääviivoja ei ole ollut ja terveystilanne on vakaa. Tänään kokeilin lähtökiihdytyksessä hieman kovempia tehoja ja mittailtiin, kuinka lujaa voi kaarteessa lähteä turvallisesti matkaan.
Piispanen on tähän asti tunnettu 100 metrin spesialistina, joka on satasen paralympiavoittaja vuodelta 2012 sekä maailmanmestari vuosilta 2013 ja 2019. Pidemmällä 200 metrin matkalla hänen parhaat saavutuksensa ovat kaksi MM-kilpailuiden hopeamitalia.
– Siellä on kovia vastustajia. Entinen ME-mies Genyn on ehkä kovin, mutta Meksikon Edgar Navarro on erityisen vaarallinen 200 metrillä ja samoin Algerian Mohamed Berrahal, Piispanen arvioi tulevia vastustajiaan.
Paralympiakisat Tokiossa alkavat 24. elokuuta ja päättyvät 5. syyskuuta.
Lähde: Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Surullinen tieto: Erkki Ala-Honkola on kuollut
- Mistä tämä tuli? Suomalaisjuoksijalta älytön ennätysparannus
- Sami Jauhojärvi ryöpytti Jasmi Joensuuta suorassa lähetyksessä: ”Ei mitään järkeä”
- Nakuilustaan tunnettu suomalainen naishiihtäjä puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Paljastus kameroiden takaa: Kaisa Mäkäräinen lausui jäätävät sanat Suvi Minkkiselle
- Anne Kyllönen sai tuomion – Ylen asiantuntijalta brutaalia tekstiä
- Suomalaistähti julkaisi karun videon Urheilugaalan kulisseista – ”Oikeasti vähän suretti”
- Nyt pamahti – moukaritähti Silja Kosonen pisti ennätyksensä uusiksi
- Suomen hiihtoässältä rumaa tekstiä Ylen toimittajalle
- Voi ei: Suomen hiihtoässä kohtasi musertavan kohtalon
- Eronnut Jasmi Joensuu avasi nyt suunsa: ”En halua valehdella”
- Anne Kyllönen sai tuomion – Ylen asiantuntijalta brutaalia tekstiä
- Suomen hiihtoässältä rumaa tekstiä Ylen toimittajalle
- Korkki aukesi jälleen hiihdon maailmancupissa – bileiden seuraukset olivat rumat
- Paljastus kameroiden takaa: Kaisa Mäkäräinen lausui jäätävät sanat Suvi Minkkiselle
- Nyt pamahti – moukaritähti Silja Kosonen pisti ennätyksensä uusiksi
- Voi ei: Suomen hiihtoässä kohtasi musertavan kohtalon
- Antti Tuisku ikävän vihjailun kohteena – suomalainen hiihtomies avasi suunsa IL:ssä
- Suomalaistähti julkaisi karun videon Urheilugaalan kulisseista – ”Oikeasti vähän suretti”
- Nakuilustaan tunnettu suomalainen naishiihtäjä puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä