Mikä veto! Suomalaisaiturilta huikea ennätysparannus!
Kuva: Getty Images
Suomen naiset kirivät Ruotsin etumatkaa maaottelun toisena päivänä kiinni, mutta Ruotsi vei silti voiton 223½ – 207½.
Viivi Lehikoinen ja Nea Mattila juoksivat 400 metrin aitajuoksusta tyylikkään kaksoisvoiton. Lehikoinen päätti kauden henkilökohtaisten kilpailumatkojen osalta maaotteluvoittoon ajalla 55,86. Mattila tuli juoksun lopun kuin lentäen ja nousi toiseksi ennätyksellään 56,72. Mattilan aika on Suomen kaikkien aikojen tilaston kuudenneksi paras.
– Aika rutiinijuoksu. Aidat eivät aivan osuneet tuossa juoksun lopussa, mutta kiva päättää kausi henkilökohtaisten matkojen osalta tällaiseen kolmen 400 metrin viikonloppuun, Lehikoinen sanoi.
Lehikoinen oli lauantaina 400 metrillä toinen. Sunnuntaina hän urakoi 400 metrin aitajuoksun lisäksi 4×400 metrin viestin. Takana on onnistunut kausi, jonka aikana 400 metrin aitajuoksun ennätys on pudonnut 55,42:een ja 400 metriä sileän ennätys 52,99:een.
– Olen tyytyväinen siihen, että olen pystynyt juoksemaan tasaisia kisoja. Kun on ollut paljon kansainvälisiä kisoja, se on ollut henkisesti vaativaa ja olen pystynyt siihen, Lehikoinen sanoi.
Mattila teki juoksussa komean ennätysparannuksen. Edellinen oli Tallinnassa alle 23-vuotiaiden EM-kisoissa juostu 57,41.
– Se motivoi, kun siinä edessä on toinen ja varsinkin ruotsalainen. Juoksussa oli hyvä tunnelma. Kaarre tuli hyvin, seitsemäs ja kahdeksas aita tulivat vähän päälle, muttei se haitannut. Hyvä lopetus kauden henkilökohtaisille kisoille, Mattila kertaili juoksun loppua.
Naisten 4×400 metrin joukkue oli Tukholmassa loistovedossa. Se voitti maaottelun viestin ajalla 3.33,89. Sitä paremmin suomalaisjoukkue on juossut viimeksi vuonna 1994.
Joukkue juoksi järjestyksessä Milja Thureson (epävirallinen osuusaika 54,3), Viivi Lehikoinen (53,8), Aino Pulkkinen (52,9) ja Mette Baas (52,8).
– Varmasti parempaan olisi pystytty jos kaikilla olisi ollut tuoreet jalat alla, itse aiemmin päivällä 200 metrillä ennätyksensä juossut Baas sanoi.
Lähde: SUL:n tiedote
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ella Mikkolalta kutkuttavaa puhetta: ”Ei mikään mahdottomuus”
- Suomi-Ruotsi-maaottelun esiintyjät julki – ”Haluamme uudistaa elämystä”
- Armand Duplantisilta yllättävä ratkaisu – ME-jahti jäi lyhyeksi
- Nuorten maailmanmestari Enni Virjonen teki sen taas – nyt irtosi kultaa sivulajissa
- Hurja Suoritus! Puolimaratonin ME uusiksi
- Nyt lähti lapasesta? Kaupunginjohtaja ylisti Alisa Vainiota – Aleksi Valavuori iski takaisin
- Urheilucast: HIFK:lle karmaiseva uutinen SM-liigakauden kynnyksellä
- IL: Kaupunginjohtaja: Alisa Vainiolle mietittiin jopa laitonta yllätystä – ”Poliisijuttu”
- Johannes Kläbo jäi kauas kärjestä – yli 40 hiihtäjää kiilasi edelle
- Mitä ihmettä? Krista Pärmäkosken nimi ilmestyi yllättävään MM-kilpailuun
- Nyt lähti lapasesta? Kaupunginjohtaja ylisti Alisa Vainiota – Aleksi Valavuori iski takaisin
- IL: Kaupunginjohtaja: Alisa Vainiolle mietittiin jopa laitonta yllätystä – ”Poliisijuttu”
- Johannes Kläbo jäi kauas kärjestä – yli 40 hiihtäjää kiilasi edelle
- Ampumahiihtolupaus hyökkäsi Kaisa Mäkäräisen ennätyksen kimppuun – näin kävi
- Oho! 58-vuotias konkari tositoimiin Suomi-Ruotsi-maaottelussa
- Kaisa Mäkäräinen toteutti unelmansa – sitten koitti uskomaton hetki
- Alisa Vainiolle jättisumma kaupungilta – lisäksi vielä yksi yllätysratkaisu
- Mitä ihmettä? Krista Pärmäkosken nimi ilmestyi yllättävään MM-kilpailuun
- Usain Bolt vaihtaa alaa – tulikaste heti maailmantähtien joukossa
- Jasmi Joensuu sai käsiinsä melkoisen menopelin – sitten alkoi tapahtua