”Kaikki oli viturallaan” – suomalainen hiihdon superlupaus tekee uutta tuloaan
Kuva: Getty Images
Vajaa kolme vuotta sitten nimi Petteri Koivisto nousi hiihtomaailman tietoisuuteen nuorten MM-kisoissa Lahdessa. Kärkipään kahinoissa olleelta Koivistolta odotettiin paljon, mutta edessä oli todella vaikeita aikoja.
Talven 2018-19 jälkeen Koiviston oli määrä ottaa harjoittelussa viimeinen askel kohti maailman huippua, mutta sitten alkoi mennä vikaan. Jalat vaivasivat ja lisääntynyt harjoittelu oli liikaa kuten Koivisto kertoo Yle Urheilulle.
– Aamulla herätessäni olin niin väsynyt, etten tiennyt, missä olen. Kun nousin sohvalta ja kävelin keittiöön, alkoi pyörryttää. Portaiden nouseminen oli hurja urheilusuoritus. Tuntui, etten saanut happea. Kroppa kävi hirveillä kierroksilla. Tuntui, että sydän tulee rinnasta läpi. Kaikki oli viturallaan, Koivisto luettelee ja nimeää henkiseksi katkeamispisteeksi leirin Syötteellä.
– En saanut nukutuksi, kun sydän hakkasi tuhatta ja sataa. Yhtenä aamuna koputtelin leiriä vetäneen Mika Venäläisen ovelle ja sanoin, että taidan lähteä kotiin. Siinä hetkessä tavallaan päästin irti.
Vähitellen ongelmat kuitenkin helpottivat ja Koivisto on tehnyt hitaasti uutta tulemistaan. Vielä tämä ei ole tuloksissa näkynyt merkittävästi, mutta alkavaan kauteen nyt 21-vuotias Koivisto lähtee isoin tavoittein: tähtäin on Pekingin olympialaisissa.
– Tämä on ensimmäinen kausi, kun pystyn urheilemaan ilman häiriötekijöitä. Ei ole koulua eikä varusmiespalvelusta. Nyt on iso mahdollisuus näyttää, mihin kykenen, Koivisto sanoo.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- 330 000 euron moka – Suomalaisen urheilujärjestön pomolle potkut!
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Aikataulu, tv, tulokset
- Vilma Nissinen vaihtoi hiihtoasun bikineihin – eksoottiset lomakuvat!
- Shokkipäätös: Mäkihyppytähti lopettaa uransa 24-vuotiaana – ”Se oli siinä”
- Ville Peltonen: Lähtö Sveitsistä – tämä tiedetään
- F1:n sääntöfarssi syvenee: Kaikki uusiksi ennen seuraavaa kisaa
- Alisa Vainiosta kajahti yllätysuutinen
- 38-vuotias urheilutähti katosi kesken kisan – löydettiin kuolleena
- Suomen hiihtomieheltä kova päätös: ammattilaisura ohi – ”Aika palata työelämään”
- Kamala onnettomuus Argentiinassa – ralliauto syöksyi yleisöön, video ei herkimmille
- Suomen hiihtomieheltä kova päätös: ammattilaisura ohi – ”Aika palata työelämään”
- Alisa Vainiosta kajahti yllätysuutinen
- 38-vuotias urheilutähti katosi kesken kisan – löydettiin kuolleena
- Hyytävä kolari: Suomalainen rata-autoilija on kuollut
- Shokkiuutinen: Suvi Minkkisen kilpasiskolle asennetaan implantti selkään – pitkä toipumisjakso
- 20-vuotias suomalaismörssäri kiskaisi kauden kärkituloksen: ennätyskaari!
- Kuuma suhdehuhu: Kaksi tähtihiihtäjää viihtyvät yhdessä
- Kamala onnettomuus Argentiinassa – ralliauto syöksyi yleisöön, video ei herkimmille
- Mikä mittelö! Petter Northug pesi Johannes Kläbon loppukirissä
- Naisnyrkkeilijä riisui alasti punnituksessa – näin kävi ottelussa