Nimekäs yleisurheilijajoukko siivittää yhdenvertaisuus- ja tasa-arvoprojektia – ”Videomateriaalia ja sekä somemateriaalia”
Kuva: Getty Images
Nimekäs yleisurheilijajoukko osallistuu Suomen Urheiluliiton (SUL) kehitysprojektiin, jolla halutaan saada nuoret, valmentajat ja seura-aktiivit keskustelemaan ja miettimään yhdenvertaisuus- ja tasa-arvoasioita ja niiden edistämistä yleisurheilussa.
Projektin urheilijapaneelissa ovat mukana Ella Junnila, Oskari Mörö, Suvi Miettinen, Joonas Rinne, Kiira Väänänen, Henry Manni, Aleksi Ojala, Senni Salminen ja Camilla Richardsson.
Urheilijapaneelin jäsenistä yksi tai useampia on mukana huhti-toukokuussa ja loka-marraskuussa toteutettavien piirikiertueiden koulutustilaisuuksissa.
– Koulutustilaisuudet järjestetään SUL:n piireissä. Ne on suunnattu alle 15-vuotiaille nuorille sekä seuratoimijoille, valmentajille ja ohjaajille, kertoo SUL:n nuorisopäällikkö Piia Jäntti.
– Tilaisuudet alkavat yhdenvertaisuus- ja tasa-arvoasioista kertovalla videolla, huippu-urheilijan puheenvuorolla ja keskustelulla. Tilaisuuden päätteeksi huippu-urheilija vetää nuorille harjoituksen.
Projektin urheilijapaneelissa mukana olevat urheilijat osallistuvat Ihmisoikeusliiton Ihmisoikeudet urheilussa -koulutukseen ja tutustuvat Väestöliiton Et ole yksin- palveluun.
– Urheilijat ovat mahdollisuuksiensa mukaan myös rakentamassa koulutustilaisuuksien videomateriaalia ja sekä somemateriaalia, Jäntti sanoo.
Projektin vaikuttavuutta mitataan ensi vuoden kyselyssä
Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvoprojekti syntyi SUL:n jäsenistölle viime vuonna tehdyn yhdenvertaisuus- ja tasa-arvokyselyn pohjalta, ja se on Opetus -ja kulttuuriministeriön tukema. SUL:n jäsenistölle tehty yhdenvertaisuus- ja tasa-arvokysely osoitti, että kotimaisessa yleisurheilussa syrjintää ja muita yhdenvertaisuusongelmia esiintyi suhteellisen vähän. – Tavoitteena on, että kun kysely toteutetaan seuraavan kerran ensi vuonna, tulokset paranevat entisestään, niin tämän projektin kuin muidenkin toimenpiteiden avulla, Jäntti sanoo. Yhdenvertaisuus ja tasa-arvoasioiden piirikiertueen tilaisuuksia järjestetään seuraavilla paikkakunnilla (tilaisuuksien päivämäärät varmistuvat helmikuun aikana): Satakunta: Pori Varsinais-Suomi: Turku Pohjois-Savo: Kuopio Etelä-Savo: Mikkeli Pohjois-Karjala: Joensuu Etelä-Karjala: Lappeenranta Kainuu: Kajaani Häme: Lempäälä Länsi-Pohja: Kemi Keski-Suomi: Jyväskylä (Hipposhalli) Pohjois-Pohjanmaa: Oulu (Ouluhalli) Etelä-Pohjanmaa: Seinäjoki Keski-Pohjanmaa: Kaustinen Öid: Vaasa Helsinki: Vantaa (Myyrmäki) Uusimaa: Riihimäki Kymenlaakso: Kotka Lahti: Lahti Pohjoinen: Rovaniemi Lähde: UrheiluliittoLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen mäkihyppy nousussa – mutta yksi iso ongelma varjostaa
- Jättiskandaali! Entiselle Manchester Cityn maajoukkuepelaajalle elinikäinen pelikielto
- Johannes Kläbo menettää yli 13 miljoonaa – shokkiratkaisu tuli yllättäen
- Yle: Yllättävä asia haaravälissä pelasti – suomalaistähti selvisi varmalta kuolemalta
- Janne Ahonen kertoi Ylelle Igor Medvedin kohtalosta – ”Odotettu ratkaisu”
- Reetta Hurske: ulos
- Jasmi Joensuu: raju kuva!
- Emil Liekarin ala-arvoinen heitto käynnisti myrskyn – latoi nyt suoraa puhetta IL:lle
- Jessie Diggins paljasti – täysin uusi aluevaltaus uran jälkeen
- Johannes Kläbo vihjaa tulevasta haastajasta – ”Ensi vuodesta tulee vaikea”
- Jasmi Joensuu: raju kuva!
- Ilkka Herola räjäytti somen – julkaisi yllättävän kuvan Minja Korhosesta
- Emil Liekarin ala-arvoinen heitto käynnisti myrskyn – latoi nyt suoraa puhetta IL:lle
- Jessie Diggins paljasti – täysin uusi aluevaltaus uran jälkeen
- Janne Ahonen kertoi Ylelle Igor Medvedin kohtalosta – ”Odotettu ratkaisu”
- Johannes Kläbo vihjaa tulevasta haastajasta – ”Ensi vuodesta tulee vaikea”
- Yle: Hiihtoliitto teki päätöksen kohuvalmetaja Igor Medvedin jatkosta
- Reetta Hurske: ulos
- Kummallinen episodi maratonilla – Alisa Vainio vähät välitti kilpakumppanin tempusta
- Wilma Murto jäi kolmanneksi – näin käy MM-paikan