Ei kestänyt suomalaispelaajan voittoa: Olympiavoittaja raivoaa, hakkaa mailalla ja uhkailee tuomaria videolla – Katuu nyt tekoaan ja pyytää anteeksi

Harri Heliövaara ja Lloyd Glasspool käyttivät erinomaisesti hyödykseen vetäytymisten tarjoaman pääsarjapaikan Acapulcon ATP500-turnauksessa.
Heliövaara/Glasspool kohtasi avauskierroksella kokeneen ja menestyneen nelinpelaajan Marcelo Melon sekä kaksinpelin maailmanlistan kolmannen ja olympiavoittajan Alexander Zverevin. Ottelusta ei puuttunut draamaa pelitapahtumien eikä jälkipuintien osalta. Itse ottelun ratkaisu saatiin ottelu-tie-breikin kautta ja Heliövaara/Glasspool pääsi tuulettamaan kovaa voittoa 6-2, 4-6, 10-6.
Ottelu-tie-breikissä nähtiin tunteiden kuumenemista Melon ja varsinkin Zverevin osalta. Saksalaispelaaja menetti malttinsa Heliövaaran sisääntuomitun ja 9-6 johtoaseman tuoneen palautuksen johdosta.
Ottelun päätyttyä Zverev menetti malttinsa täysin ja hän hakkasi mailallaan tuomarintuolia. Saksalaispelaaja heitettiin ulos kaksinpelistä käytöksensä johdosta.
Nyt mies on avattu tilannetta Instagramissa. Hän pyytää anteeksi tuomarin lisäksi niin faneilta, turnausjärjestäjiltä kuin koko tennisyhteisöltä.
– On vaikea pukea sanoiksi sitä, kuinka paljon kadun käytöstäni eilisen nelinpeliottelun aikana ja sen jälkeen. Olen jo pyytänyt yksityisesti anteeksi tuomarilta, koska purkaukseni häntä kohtaan oli väärin ja mahdotonta hyväksyä. Olen vain niin pettynyt itseeni, hän kirjoitti Instagramin tarinaosuudessa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa