Suomalaisheittäjä täräytti mahtikaaren – ehti jo kypsyä ”jauhamiseen” ja esittää valmentajalle suoran pyynnön

Moukarinheittäjä Sara Killinen on sijoittunut neljänneksi hdysvaltain ylipistomestaruuskisoissa Eugenessa Oregonissa.
Killinen heitti ensimmäisellään 71,02. Heitto nostaa hänet kautta aikojen neljänneksi Suomen tilastossa.
– En odottanut yhtään mitään. Torstaina meinasi olla jo itku puserossa, kun sain kilpailuun valmistavassa harjoituksissa nippa nappa yli 60 metrin ja heittäminen tuntui heikolta, Killinen kertaili SUL:n tiedotteella.
– Ehkä jatkossa pitää mennä kisaan niin, ettei odota mitään. Verryttelyheitotkaan eivät nyt olleet mitään erikoisia, sellaisia 65-66 metrin heittoja.
– Se ensimmäinen oli kuntoa vastaava heitto. Sen jälkeen innostuin yrittämään todella rajusti ja kolmessa viimeisessä oli sitten jo puhti pois, Killinen kommentoi kisaansa.
– Kun kaikki ovat jauhaneet sitä, että milloin se 70 metriä menee, olen valmentajalle (Andrew Dubs) sanonut, että älä sinä puhu siitä. Hän on kuitenkin koko ajan sanonut, että pystyn heittämään pitkälle, ja oli nyt ylpeä tässä onnistumisesta, Killinen kertaili.
Killisen aikeena on nyt jatkaa kilpailukautta Euroopassa ja taistella paikasta Münchenin EM-kisoissa. Tulosraja kisoihin on 71,80.
Lähde: SUL:n tiedote
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Riitta-Liisa Roponen julkaisi yhteiskuvan tyttärensä kanssa – fanien riemu repesi
- Suomalaisen yleisurheilutähden rantakuva aiheutti p*skamyrskyn – SE-nainen antoi nyt palaa IS:ssä
- Norjan hiihtotähdeltä järkyttävä paljastus tilanteestaan
- IL:lle rajua vihjailua – nyt lyötiin pöytään Krista Pärmäkosken nimi
- Viivi Lehikoinen lausui pari valittua – hiihtäjärakkaan reaktio kertoo kaiken
- Synkkää luettavaa – SK: Nooralotta Neziri hyväksyi ikävän totuuden
- Käsittämätön ennätysparannus – keihäänheiton SE-tulos murskaksi
- Oliver Helander pettyi, karu totuus keihäänheiton supertähdestä selviämässä
- Sara Lappalainen teki muodonmuutoksen – uusi look tiputti leukoja lattiaan: ”Vau”
- Somessa reviteltiin paljastuksella Kalle Palanderin alapään asioista – näin maailmanmestari kuittasi
- Urheilutähti katosi kuukausia sitten jäljettömiin – hyytävä totuus on nyt valkenemassa
- Naisurheilijan auringonottovideo sai fanit sekaisin – ”Miten tämä on laillista?”
- Tylyä tekstiä – IL: Wilma Murron käytös kuohuttaa
- Sara Lappalainen teki muodonmuutoksen – uusi look tiputti leukoja lattiaan: ”Vau”
- Nyrkkeilyn maailmanmestari kokeili vapaaottelua – leikki päättyi hirvittävällä tavalla alta aikayksikön
- Kristiina Mäkelän kesäkuva ällistytti – ”Kuin supermalli”
- Mikä on totuus? Suomalainen hiihtoässä täräytti IL:ssä rajua vihjailua Iivo Niskasesta
- Somessa reviteltiin paljastuksella Kalle Palanderin alapään asioista – näin maailmanmestari kuittasi
- Se oli menoa – hiihtotähti Ristomatti Hakolan oven takana odotti karu yllätys
- Käsittämätön ennätysparannus – keihäänheiton SE-tulos murskaksi