Journalisti, tietokirjailija ja Etelä-Suomen Sanomien entinen päätoimittaja Pentti Vuorio menehtyi 21. heinäkuuta kotikaupungissaan Lahdessa, Salpausselän kuntoutussairaala Jalmarissa, kertoo SUL.

Vuorion työura käynnistyi Suomen Urheilulehden toimittajana ja toimitussihteerinä 1954-1955. Uuden Suomen urheilutoimittajana hän toimi 1955-1960, siitä viimeiset kolme vuotta myös urheiluosaston päällikkönä. 1960 Vuorio siirtyi Valiolehdet Oy:n palvelukseen Urheilun Kuva-Aitan päätoimittajaksi toimien tehtävässä vuoteen 1968. Suomen Urheiluliiton tiedotuspäällikkönä hän toimi 1969-1971, mihin tehtävänkuvaan kuului yleisurheilun EM-kisojen 1971 lehdistöpäällikkyys.

Paluu Uuteen Suomeen oli vuorossa 1971-1975 Pesa -nimisenä pakinoitsijana. Vuosiksi 1975-1976 tehtävänimikkeeksi tuli ajankohtaistoimituksen päällikkyys. Lahden MM-hiihdot 1978 kaappasi kilpaurheilusta hullaantuneen journalistin lehdistöpäällikökseen 1976-1978.

Suomen Urheiluliiton tiedotusvaliokuntaa Vuorio veti puheenjohtajana 1969-1976 ja liittovaltuutettuna hän vaikutti 1981-1986. Lahden Ahkeran yleisurheilujaoston johtokunnassa hän oli vuodet 1978-1985.

Kielitaidostaan tunnettu tietokirjailija oli ahkera myös päätöidensä ohella. Lukuisten eri lajeja koskevien vuosikatsausten ja -kirjojen ohella hänen paremmin tunnettuun tuotantoonsa kuuluvat Eero Mäntyrannasta kertova teos Kairoilta kisaladuille 1968 sekä Lasse Virenistä kirjoitetut Kullatut sekunnit 1973 ja Kullatut piikkarit yhdessä Lasse Virenin ja Antero Raevuoren kanssa 1976.

Vuorion jo 1960-luvulta tuntenut Urho ”Ursa” Salo kertoo, että lukuisista ansiomerkeistään ja huomionosoituksistaan Vuorio arvosti erityisesti Kansainvälisen urheilutoimittajien liiton (AIPS) myöntämää huomionosoitusta 1971. Sen mukaan Helsingin yleisurheilun EM-kisojen 1971 lehdistökeskus ja lehdistön palvelukeskus nimettiin parhaaksi lehdistökeskukseksi sinä vuonna kaikista maailmassa järjestetyistä arvokilpailuista.

Lähde: SUL:n tiedote