Shokeeraako Robert Helenius nyrkkeilymaailmaa? Jenkkilegenda löi tiskiin todellisen jokerikortin
Pitkän linjan nyrkkeilyvalmentaja ja -asiantuntija Teddy Atlas on ennakoinut Robert Heleniuksen ja Deontayn välistä raskaansarjan ottelua. Kaksikko kohtaa lauantaina 15. lokakuuta New Yorkissa.
Atlas muistutti yhdestä asiasta, jota ei välttämättä satunnainen nyrkkeilyfani ymmärrä Suomessa: Wilderin leirillä oli käytännössä kaikki valta vastustajan valinnan suhteen, kun pöydällä ei ole mestaruusvöitä.
Wilder taustajoukkoineen tuntee hyvin Heleniuksen myös sparrisessioiden vuoksi. Heleniuksen maine on sopivassa nousussa kahden perättäisen voiton vuoksi. Atlas huomioi kuitenkin The Fight with Teddy Atlas -podcastissaan myös Heleniuksen aiemmat ottelut.
– Heleniuksen valitsemiselle on syynsä. Hänellä on kaksi (perättäistä) voittoa, minkä vuoksi ottelu saadaan myytyä. Hän on 38-vuotias. Neljä ottelua sitten Gerald Washington tyrmäsi Heleniuksen. Washington on voittanut 20 kertaa ja hävinnyt viidesti. Hänet on tyrmätty viisi kertaa. Hän on 40-vuotias, linjasi Atlas.
Heleniuksen kahdesti voittamaa Adam Kownackia Atlas kertoi pitävänsä kovana kaverina. Nuo voitotkin mies halusi laittaa kontekstiinsa.
– On oltava rehellinen: Kownackin leukaan osui vaikka silmät kiinni.
Atlas kertasi sen jälkeen Heleniuksen uraa ja tappioita. Kovin syvälle mies ei tosin mennyt. Häneltä ei näyttänyt löytyvän tarkempaa tietoa Heleniuksen taustoista ja loukkaantumishistoriasta.
Atlas muistutti toki, ettei Helenius ole täysin vailla saumaa. Hän korosti ”Nordic Nightmaren” olevan kokenut ottelija.
Wilderin kohdalla on valmentajalegendan mielestä isoin kysymysmerkki. Ei tiedetä, kuinka suuren veron ottelut Tyson Furya vastaan ovat vieneet.
Jenkkitähti oli etenkin kolmannessa Fury-ottelussa täysin puhki jo neljän erän jälkeen. Hän taisteli vasta 11. erässä nähtyyn tyrmäykseen saakka, mutta otti sitä ennen valtavasti iskuja.
Jos Wilder ei ole enää entisensä, voi Helenius järjestää jymypaukun.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”
- Venäjän olympiapaluu sai rajun vastaiskun – Ukraina vei asian oikeuteen
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Perttu Hyvärinen avautui MTV:lle uran jälkeisestä elämästä – ”Vaarallinen kokemus”
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Kaikki yleisurheilun EM-kisoista 2026
- Pitkä kilpailutauko muutti kaiken – Viivi Lehikoinen kertoo nyt suoraan
- IL: Suomalaisurheilijoiden pitkä parisuhde ohi – vahvistus tuli Kalevan kisojen yhteydessä
- Emma Tainio avautui rajusti Kalevan kisojen pettymyksestä – ”Jättää sydämen tyhjäksi”
- Pitkä kilpailutauko muutti kaiken – Viivi Lehikoinen kertoo nyt suoraan
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Suomen EM-joukkue kasvoi – yksi nimi joutuu vielä piinaavaan odotukseen
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”
- Perttu Hyvärinen avautui MTV:lle uran jälkeisestä elämästä – ”Vaarallinen kokemus”
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- Wilma Heltelä teki yllättävän päätöksen SM-kullan jälkeen – katkaisee nyt kaiken