Muhiiko Venäjän hiihdossa täysi kapina? – Veronika Stepanovalta nyt suora tilitys väleistään Jelena Välbeen
Venäjää ei nähdä tulevalla kaudella kansainvälisissä hiihtokisoissa. Draamaa riittää toki itänaapurimme puolella myös hiihtopiireissä. Nyt keskiössä ovat hiihtäjä Veronika Stepanova ja Venäjän hiihtoliiton puheenjohtaja Jelena Välbe.
Suosittu venäläinen urheilutoimittaja Dmitri Guberniev sohaisee tasaisin väliajoin ampiaispesää kommenteillaan. Mies on julistanut moneen otteeseen olevansa urheilijoiden puolella. Hän on kritisoinut Välbeä varsin avoimesti. Gubernievilta kuultiin hiljattain uusia väitteitä Match TV:llä.
– Tiedätkö miksi Välbe suuttui Stepanovalle? Koska Jelenalla on konflikti Stepanovan leiriin kuuluvan jäsenen kanssa. Siksi pitää tuhota tyttö, väitti Guberniev.
Stepanova ei niele noita puheita. Hän kirjoitti oman vastineensa Gubernieville.
– Välbe suuttui Stepanovalle? Voisitko Dmitri kysyä minulta suoraan asiasta, tai jotain, hämmästeli Stepanova Telegramissa.
– En koe, että minua on nöyryytetty tai loukattu. En ole saanut huonoa kohtelua, vaan täsmälleen samaa kuin muut tiimin jäsenet. Ilmaisen mielipiteeni avoimesti. Perustuslaki suojelee työntekijöiden oikeuksia maassamme. Vapaa-ajalla voi tehdä mitä haluaa.
– Lopeta näiden asioiden keksiminen. Olisi parempi, jos hyppäisit lentokoneeseen ja tulisit tänne Hanti-Mansiaan mukaamme (harjoitusleiri). Täällä sataa lunta ja kaikki on hyvin. Nyt harjoituksiin!
Välbe on aiemmin kritisoinut julkisesti Stepanovan tapaa päivitellä usein sosiaalista mediaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Armand Duplantisin häistä julkaistiin upeat kuvat – Wilma Heltelä riensi kommentoimaan
- MM-kisojen erikoinen kieltolista hämmästyttää – myös hellyydenosoituksia valvotaan
- Järkyttävä tilanne radalla – maailmanmestari sai sydänkohtauksen kesken kisan
- Flunssa sotki huippuvireen – Veera Mattila latasi kovan tavoitteen
- Seitsemän vuoden tauon jälkeen – Sanni Utriaisen kauden paras rikkoutui reilusti
- Wilma Heltelältä vahva näyttö Liettuassa – voitto irtosi kovalla tuloksella
- Suomen mitalitoivoilla riittää jännitettävää -yhdistetyn kohtalo edelleen pimennossa
- Antti Tuiskun hiihtotiimi teki yllätysliikkeen – kaksi uutta nimeä mukaan
- Olympiakonkari sanoo hyvästit kilpaladuille – tunteikas viesti pysäytti hiihtofanit
- NHL:ää ravisuttanut skandaali sai yllätyskäänteen: Patrik Laine osallisena!
- Olympiakonkari sanoo hyvästit kilpaladuille – tunteikas viesti pysäytti hiihtofanit
- Seitsemän vuoden tauon jälkeen – Sanni Utriaisen kauden paras rikkoutui reilusti
- Armand Duplantisin häistä julkaistiin upeat kuvat – Wilma Heltelä riensi kommentoimaan
- Vasta 29-vuotias hiihtäjä lopettaa – tunteikas viesti pysäytti fanit
- Wilma Heltelältä vahva näyttö Liettuassa – voitto irtosi kovalla tuloksella