Suomalaisjuoksija kellotti hirmuajan – kisan jälkeen melkoinen paljastus

Suomalainen yleisurheilukausi on saanut kivan alun. Pikakiituri Samuel Purola on nyt kellottanut upean ajan hallissa.
Mies paineli perjantaina Ruotsin Växjössä hurjan ajan 20,93. Kyseessä on Suomen kautta aikojen toiseksi paras tulos sisäradoilla.
Purola paransi ennätystään upeasti peräti 0,16 sekuntia. SE-aika 20,72 on Jonathan Åstrandin nimissä.
Kisan jälkeen ei oltu pelkkää hymyä. Purola teki selväksi, että kaikki ei mennyt todellakaan putkeen komeasta ajasta huolimatta.
– 150 metriä meni hyvin. Sen jälkeen ei meinannut enää jalka nousta, Purola kertoi SUL:n tiedotteella.
– Nyt juostaan vain lyhyt hallikausi, kaksi tai kolme kilpailua. Treenataan hallikauden läpi ja keskitytään ensi kesänä tekemään hyvää tulosta. Näillä näkymin seuraava kilpailu on helmikuussa Tampereella, avasi Purola.
Purola valmentajaisä Mika oli poikaansa armollisempi. Hän piti näkemästään.
– Samulin kanssa puhuttiin Växjön hallin ensimmäisestä kallistetusta kaarteesta, missä hän viime vuonna vähän horjahti. Ja nyt hän otti sen vähän rauhallisemmin. Ei tullut siihen niin lujaa, koska siinä alamäessä saattaa askel vähän pidentyä.
– Minusta tämä oli hyvä juoksu. Koko talvena varsinkin kaksi viime kuukautta on mennyt hyvin ja ominaisuudet ovat kehittyneet. Harjoitukset on tehty suunnitelmien mukaan ja olemme keskittyneet varsinkin juoksutekniikkaan, selvitti Mika Purola SUL:n tiedotteella.
- Suomalainen hiihtomies lähetti Ylen selostuskoppiin selvän viestin – halusi korjata tämän virheellisen väitteen
- Tämähän olisi täysi skandaali – shokkiväite Aleksandr Bolshunovista lähti leviämään
- Sami Jauhojärvi paljasti Viaplaylla suoran totuuden Iivo Niskasen tilanteesta
- Mitä ihmettä? Ylellä ällisteltiin Suomen hiihtomaajoukkueen touhua – ”Ihmetyttää todella suuresti”
- Viaplayn Sami Jauhojärvi tajusi heti että jokin oli pielessä – sitten selvisi koko karu totuus, jota ei TV:ssä nähty
- Suomalaislegenda vaikeni Matti Nykäsen kuoltua – IS:lle paljastettiin nyt ikävä totuus
- Jasmi Joensuu haukkui Ylelle toisen naishiihtäjän – Kerttu Niskanen ymmällään
- Seiska: Kristiina Mäkelä löysi uuden rakkaan – tällaisesta miehestä on kyse
- Ruotsalaisurheilija esitteli yllättäen paljasta pintaa – nainen ällistyi ihmisten reaktioista
- Ei sille mitään voi – Iivo Niskanen sanoi Ylelle brutaalin totuuden
- Kaisa Mäkäräinen palasi ladulle – jälki oli ällistyttävää
- Jasmi Joensuu haukkui Ylelle toisen naishiihtäjän – Kerttu Niskanen ymmällään
- Se oli siinä – hiihdon olympiavoittajan kausi ohi
- Tämä kirpaisee – surullinen tieto Suomen hiihtotähdestä julki
- Seiska: Kristiina Mäkelä löysi uuden rakkaan – tällaisesta miehestä on kyse
- Nainen veti ylävartaloaan paljaaksi tv-lähetyksessä – juontajan välitön reaktio kertoo kaiken
- Hiihtoliitto vahvisti – Suomen hiihtomaajoukkueelle synkkä uutinen
- Norjalaislegenda ällistyi Suomen hiihtoässän tempusta – lateli kovaa tekstiä
- Suomalaislegenda vaikeni Matti Nykäsen kuoltua – IS:lle paljastettiin nyt ikävä totuus
- Synkkää luettavaa – Nooralotta Neziriltä rankka tilannepäivitys