Suora maailmancupin lähetys sai erikoisen käänteen – Ylen asiantuntija kihisi raivosta: ”Ei oikein meikäläiselle maistu”

Yhdistetyn maailmancupin henkilökohtainen kisa meni lopulta mainiosti suomalaisten kannalta Otepäässä. Ilkka Herola nousi nimittäin Virossa hienosti mäkiosuudella sijalta 20 sijalle kaksi.
Otepäässä hiihdettiin siis ennen mäkiosuutta. Suomalaiset on tunnettu parempina suksimiehinä kuin mäkisankareina yhdistetyn puolella. Lauantaina oli kuitenkin toisin. Myös Eero Hirvonen paransi mäkiosuudella ja nousi sijalta 15 hienosti seitsemänneksi.
– Oli tietenkin tosi hieno päivä, nämä ovat aina ikimuistoisia juttuja. Hiihto-osuus ei tarjonnut mitään ihmeellistä, ihan tavallista toimintaa siellä. Siellä ei tälläkään kertaa mitään merkittäviä eroja syntynyt. Mäessä sitten osui kaikki kohdalleen ja tässä nyt on ollut hyvä meininki koko viikonlopun. Oli hyvä itseluottamus ja ei vaadittu mitään ihmeitä. Tosi onnistunut hyppy tietenkin ja tällä kertaa se palkittiin kakkossijalla ja siihen voi olla tyytyväinen, kommentoi Herola Hiihtoliiton tiedotteella.
Hirvonen yritti omaa ratkaisuaan jo hiihdon yhteislähdössä. Hän yritti mennä menojaan reilun viiden kilometrin kohdalla.
Ylen asiantuntija Petter Kukkonen, joka on myös Hirvosen henkilökohtainen, seurasi mielenkiinnolla peliliikettä, joka ei lopulta siis onnistunut.
Kansainvälinen ohjaaja päätti kuitenkin yllättäen läväyttää ruudulle kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n miehiä, jotka juttelivat niitä näitä suorassa lähetyksessä. Ylen selostuskopissa tippuivat leuat lattiaan.
Selostaja Mikko Hannula näki ilmeisesti Kukkosen reaktioista, että nyt kannattaa kysyä miehen näkemystä kansainvälisen tv-kuvan käänteistä. Suorapuheisen Kukkosen vastaus oli tulta ja tappuraa.
– Suomalaisurheilija irti, ja kilpailun jännitysmonentti on käynnissä. Sitten saman tien Fissin (kansainvälinen hiihtoliitto) miehet alkavat puhua suorassa lähetyksessä tuollaisia höpöjuttuja. Ei oikein meikäläiselle maistu. Pitäisi kilpailua seurata, tykitti Kukkonen Ylellä.
Muista suomalaisista Jesse Pääkkönen oli 36:s, Otto Niittykoski 38:s ja Herman Happonen 46:s. Itävallan Johannes Lamparter vei kisan voiton.
- Tämä kirpaisee – surullinen tieto Suomen hiihtotähdestä julki
- Se oli siinä – hiihdon olympiavoittajan kausi ohi
- Suomen hiihtotähti pettyi pahasti – lausui kisan jälkeen karun totuuden
- Suomalaisjuoksijalta uskomaton ennätysparannus ja SE-aika – kisan jälkeen huimaa tekstiä
- Nainen veti ylävartaloaan paljaaksi tv-lähetyksessä – juontajan välitön reaktio kertoo kaiken
- Synkkää luettavaa – Nooralotta Neziriltä rankka tilannepäivitys
- Joni Mäelle kunnolla shokkihoitoa – suomalaistähti veti johtopäätöksensä
- Norjalaislegenda ällistyi Suomen hiihtoässän tempusta – lateli kovaa tekstiä
- Kaisa Mäkäräinen palasi ladulle – jälki oli ällistyttävää
- Annimari Korte lähti autoilemaan – vasten kasvoja iski ongelma, jonka moni suomalainen kohtaa lähikuukausina
- Hävytön kuva Kristiina Mäkelästä lähti leviämään maailmalla – sitten alkoi tapahtua
- Venäjältä hämmentävää vihjailua Iivo Niskasesta – tällaista ei ole ennen kuultu
- Norjassa muhii todellinen skandaali – kello tikittää Johannes Kläbolle
- Hiihtoraivo räjähti – Sami Jauhojärvi kieltäytyi kommentoimasta IS:lle tätä asiaa
- Kaisa Mäkäräinen palasi ladulle – jälki oli ällistyttävää
- Suomen hiihtoässä katosi kuvasta – puhui IL:lle avoimesti romahduksestaan: ”Raju pudotus”
- Nainen veti ylävartaloaan paljaaksi tv-lähetyksessä – juontajan välitön reaktio kertoo kaiken
- Hiihtoliitto vahvisti – Suomen hiihtomaajoukkueelle synkkä uutinen
- Annimari Korte lähti autoilemaan – vasten kasvoja iski ongelma, jonka moni suomalainen kohtaa lähikuukausina
- IS:lle vahvistettiin – Kerttu Niskanen päätyi kovaan ratkaisuun MM-kisojen alla