Ylen selostaja hämmästeli Suomen hiihtotähden katoamista – pian koko totuus selvisi

Krista Pärmäkoski ja Remi Lindholm olivat lauantain juhlitut sankarit hiihdon SM-kisoissa. Pärmäkoski voitti naisten 10 kilometrin vapaan hiihtotavan kisan. Lindholm oli ykkönen miesten 15 kilometrin (v) kisassa.
Pärmäkoski voitti kakkoseksi tulleen Jasmi Joensuu yli puolella minuutilla. Eveliina Piippo oli kolmas ja Riitta-Liisa Roponen neljäs.
– Kisa sujui tosi hyvin. Vähän sokkona lähdin ladulle, enkä ehtinyt kiertää kisalatua. Ekan ringin vähän tunnustelin alamäissä, että minkälaisia käännöksiä oli. Toisella kierroksella uskalsin niitä tulla vähän kovempaa. Kaikki halusin laittaa tänään ladulle, avasi Pärmäkoski Hiihtoliiton tiedotteella.
Miesten kisan kakkonen oli Joni Mäki. Niko Anttola taisteli viimeisenä palkintopallille.
– Lähdin tasaisen kovaa ja hiihdin tasaisen kovaa koko matkan. Kuulin aika hyvin väliaikoja kaikkiin muihin, kun lähdin melkein viimeisenä matkaan. Sillon kun kuulin, että muut ottivat kiinni, niin lisäsin vauhtia, kommentoi Lindholm tiedotteella.
Miesten kisasta puuttuivat Suomen kovista tykeistä Iivo Niskanen ja Perttu Hyvärinen. Naisissa ei ollut mukana Kerttu Niskanen. Ennen kisan alkua selvisi myös yksi merkittävä poissaolo.
– Syytä emme tiedä, mutta Anne Kyllönen, joka varmasti olisi mitaleista kamppaillut tänään kamppaillut, ei lähde ladulle numerolla 114, hämmästeli Ylen selostaja Kimmo Porttila lähetyksessä.
Kyllönen kertoi itse myöhemmin mistä oli kyse Instagram Storiesissa.
– No start today (suomeksi: ”Ei lähtöä tänään.) Kroppa ilmoitti, että tänään on palautuspäivä. Huomisesta päätös illan ja huomenaamun tuntemuksien mukaan, viestitti veteraanihiihtäjä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- IS: Suomen yleisurheilutähti löysi rakkauden – paljasti nyt karun totuuden
- Jasmi Joensuu nöyryytti Suomen muita hiihtotähtiä – sitten selvisi nolo tosiasia
- Yksi sana riitti – Alisa Vainion valmentajalta jäätävä heitto Ylen haastattelussa
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- Ylen toimittajan kysymys oli liikaa Alisa Vainiolle – reaktio kertoo kaiken
- Täysi stoppi – Elina Lampela päätyi rajuun ratkaisuun
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Yksi sana riitti – Alisa Vainion valmentajalta jäätävä heitto Ylen haastattelussa
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”