Ikävä käänne – Ylelle suorat sanat laukonut SE-mies pihalle kisoista

Suomen yleisurheilutähdet kilpailevat viikonloppuna Pohjoismaiden mestaruuskisoissa Kööpenhaminassa. Joukkueeseen on tullut kuitenkin valitettavia muutoksia.
Esimerkiksi miesten pikaviestijoukkue ei sittenkään kilpaile Tanskassa. Suomen joukkueen pikajuoksu- ja viestivalmentaja Petteri Jouste kommentoi asiaa SUL:n tiedotteella.
– Santeri Örnillä ja Elias Aallolla on molemmilla pientä terveysmurhetta, jonka takia he katsoivat parhaaksi, etteivät ota riskiä ja kilpaile nyt, sanoi Jouste.
Myös 100 metrin SE-mies Samuli Samuelsson jää ulos kisoihin osallistuvasta joukkueesta. Hänen piti juosta vain pikaviesti.
Samuelsson nousi hiljattain otsikoihin, kun hän kritisoi Ylelle voimakkaasti SUL:n päätöstä, jonka mukaan jokaisen urheilijan on maksettava 400 euron omavastuuosuus Kööpenhaminan kisamatkasta.
– On se aika perseestä, että maksan siitä, että meillä olisi mahdollisuus päästä Euroopan mestaruuskisoihin. Suomen Urheiluliitto ei selkeästi näe, että PM-kisa olisi tärkeä meille. Liitto laittaa meidän viestijoukkueen jokaisen jäsenen maksamaan 400 euroa per naama. Olen todella pettynyt liiton toimintaan tässä tilanteessa, Samuelsson latasi Ylelle.
Muitakin poissaoloja tuli kisojen alla.
– Anniina Kortetmaan etureisi kiristelee sen verran, että hän ei pysty juoksemaan, joten myös naisten pikaviesti jää pois. Viestijoukkueen muut juoksijat kilpailevat henkilökohtaisilla matkoilla, Jouste avasi SUL:n tiedotteella.
Kestävyysjuoksijat Nathalie Blomqvist, Eemil Helander, Ville Lampinen ja kiekonheittäjä Salla Sipponen jättävät myös kisat väliin.
– Poisjäännit ovat tietysti harmi, mutta kauden tässä vaiheessa urheilijoiden kannattaa kuunnella kehoaan herkällä korvalla eikä ottaa riskejä, vaikka mieli palaa kilpailemaan, sanoo Suomen joukkueenjohtaja Jani Tanskanen SUL:n tiedotteella.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä harva puhuu – Nooralotta Neziri kertoi nyt koko karun totuuden
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä saadaan kunnon sontamyrsky – Krista Pärmäkoskikin sohaisi ampiaispesää