”Shokkiuutinen” Johannes Kläbosta kuohutti – asiantuntijalta hyytävää tekstiä

Johannes Kläbon päätös jättää Norjan hiihtomaajoukkue on herättänyt paljon tunteita vuonomaassa. Myös maailmalla on puhuttu tapauksesta.
Venäjällä on otettu ilo irti aiheesta. Norjassa on nyt pöyristelty venäläismedian reaktioita tapahtuneeseen.
”Shokkiuutinen. Hiihtotähden osallistuminen kansainvälisiin kisoihin saatetaan estää”, mehusteli esimerkiksi Championat-sivusto.
Venäläissivusto viittasi Norjan hiihtoliiton sääntöön, jonka mukaan maajoukkueeseen kuulumattomat hiihtäjät voidaan sulkea kansainvälisistä kisoista. Norjan hiihtopomot tekivät toki nopeasti Kläbon ilmoituksen jälkeen selväksi, että hän pääsee mukaan kansainvälisiin kisoihin ”jos taso riittää”.
Norjalaistoimittaja Esten Säther on pöyristellyt Dagbladetissa venäläisten reaktioita. Hänen mukaansa media noudattaa valtion propagandan ohjenuoria.
Säther nosti esiin myös venäläisen oikeistopoliitikon Vitali Milonovin kommentin. Tämä väitti Sport.ru-sivustolle, että venäläiset heitettiin pois hiihtokisoista, jotta norjalaisilla olisi vähemmän kilpailua.
– He puhuvat solidaarisuudesta Ukrainaa kohtaan vain heittääkseen venäläiset pihalle. Näin he pääsevät eroon kovimmista kilpailijoistaan. Valitettavasti pelkuruus, itsekkyys ja politiikka voittavat urheilullisuuden, vuodatti Milonov.
– Norjan maajoukkuehiihtäjät etsivät aina etuja muihin nähden. Totta kai he pelkäävät, jatkoi Milonov.
Sätherin mukaan Kläbo oli vielä muutama vuosi sitten varsin pidetty urheilija Venäjällä. Tylytys alkoi, kun kilpailu Aleksandr Bolshunovin kanssa tiivistyi. Norjalaisasiantuntijan mukaan Kläbosta on nyt tehty kunnolla yksi venäläisen propagandan kohteista.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Salainen ihailija yllätti Anne Kyllösen – naista odotti melkoinen näky
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Moukaritähti Krista Tervo sai kunniatehtävän – sitten paljastui kiusallinen tunarointi
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Miten tämä on mahdollista? Kisajärjestäjiltä tyrmäävät sanat Eveliina Määttäselle
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Nyt tipahti järjetön tulos – jopa Saga Vannisen tajunta räjähti
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Turussa tärähti kunnon kaari – keihään SE-tulos uusiksi
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Huomasitko? Ella Junnilalta shokkipaljastus Ylen suorassa lähetyksessä
- Katse kohdistui Haralaan ja Hurskeeseen – Suomen teinitähti tekikin kuin vaivihkaa hirmujuoksun
- Miten tämä on mahdollista? Kisajärjestäjiltä tyrmäävät sanat Eveliina Määttäselle
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Nooralotta Neziri saapui salille – sitten tippuivat muiden leuat lattiaan