”Shokkiuutinen” Johannes Kläbosta kuohutti – asiantuntijalta hyytävää tekstiä
Johannes Kläbon päätös jättää Norjan hiihtomaajoukkue on herättänyt paljon tunteita vuonomaassa. Myös maailmalla on puhuttu tapauksesta.
Venäjällä on otettu ilo irti aiheesta. Norjassa on nyt pöyristelty venäläismedian reaktioita tapahtuneeseen.
”Shokkiuutinen. Hiihtotähden osallistuminen kansainvälisiin kisoihin saatetaan estää”, mehusteli esimerkiksi Championat-sivusto.
Venäläissivusto viittasi Norjan hiihtoliiton sääntöön, jonka mukaan maajoukkueeseen kuulumattomat hiihtäjät voidaan sulkea kansainvälisistä kisoista. Norjan hiihtopomot tekivät toki nopeasti Kläbon ilmoituksen jälkeen selväksi, että hän pääsee mukaan kansainvälisiin kisoihin ”jos taso riittää”.
Norjalaistoimittaja Esten Säther on pöyristellyt Dagbladetissa venäläisten reaktioita. Hänen mukaansa media noudattaa valtion propagandan ohjenuoria.
Säther nosti esiin myös venäläisen oikeistopoliitikon Vitali Milonovin kommentin. Tämä väitti Sport.ru-sivustolle, että venäläiset heitettiin pois hiihtokisoista, jotta norjalaisilla olisi vähemmän kilpailua.
– He puhuvat solidaarisuudesta Ukrainaa kohtaan vain heittääkseen venäläiset pihalle. Näin he pääsevät eroon kovimmista kilpailijoistaan. Valitettavasti pelkuruus, itsekkyys ja politiikka voittavat urheilullisuuden, vuodatti Milonov.
– Norjan maajoukkuehiihtäjät etsivät aina etuja muihin nähden. Totta kai he pelkäävät, jatkoi Milonov.
Sätherin mukaan Kläbo oli vielä muutama vuosi sitten varsin pidetty urheilija Venäjällä. Tylytys alkoi, kun kilpailu Aleksandr Bolshunovin kanssa tiivistyi. Norjalaisasiantuntijan mukaan Kläbosta on nyt tehty kunnolla yksi venäläisen propagandan kohteista.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tästä vaiettiin – shokkipaljastus Laura Dahlmeierista
- Kamera kuvasi kehätytön hameen alle – naisen reaktio oli melkoinen
- Sami Jauhojärvi sanoi sen suoraan: Iivo Niskanen puhui ”bullshittiä”
- Frida Karlssonin ja hiihtomiehen yhteinen hetki puhuttaa
- Yksi oli poissa – Jasmi Joensuu avautui nyt tilanteestaan
- Alisa Vainio paljasti normaalia enemmän – näin ihmiset reagoivat
- Perttu Hyvärinen palasi lähtöviivalle – asiantuntija lausui nopeasti brutaalin totuuden
- Kännisekoilu vei Kalle Palanderin kalterien taakse – ”En hirveän ylpeä”
- Suvi Minkkinen jakoi loistavia uutisia
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen pahasti hukassa – tämän nainen halusi sanoa
- Sami Jauhojärvi sanoi sen suoraan: Iivo Niskanen puhui ”bullshittiä”
- Laura Arffman pihalla Ylen hiihtolähetyksestä – nainen paljasti nyt totuuden
- Alisa Vainio paljasti normaalia enemmän – näin ihmiset reagoivat
- Yksi oli poissa – Jasmi Joensuu avautui nyt tilanteestaan
- Se oli siinä: Kerttu Niskanen ja Juho-rakas vahvistivat ison uutisen
- Kamera kuvasi kehätytön hameen alle – naisen reaktio oli melkoinen
- Yle: Suomalainen naisurheilija rakastui valmentajaansa – ikäeroa 20 vuotta
- Frida Karlssonin ja hiihtomiehen yhteinen hetki puhuttaa
- Iivo Niskanen paljasti eläkekertymänsä – lukemat ovat ällistyttävät
- Kännisekoilu vei Kalle Palanderin kalterien taakse – ”En hirveän ylpeä”