Lotta Haralan huikea alkusesonki sai kruununsa sunnuntaina Sveitsissä. Harala paransi ennätystään 0,14 sekuntia ja tykitti 100 metrin aidat aikaan 12,85.

Harala tekee väkevää paluuta pika-aitojen kansalliselle huipulle. Pitkään sivussa olleen Haralan aiempi ennätys 13,07 oli kesältä 2020.

Harala teki upean uuden ennätyksensä La Chaux-de-fondsissa. Se sijaitsee noin tuhannen metrin korkeudella merenpinnasta. Monet muutkin tehtailivat kisoissa ennätyksiään.

Aiturilegenda Arto Bryggare antoi Iltalehdessä ymmärtää, että olosuhteet ovat yksi osatekijä mahtiajan taustalla.

– Kisa juostiin korkealla, mitä kukaan ei ole huomannut. Aika on tehty superolosuhteissa. Ilmanvastus on pienempi, kun ollaan korkealla, Bryggare sanoi Iltalehdelle.

– Se ei toki poista sitä tosiasiaa, että Lotta on yllättävän kovassa kunnossa, muistutti mies toki.

Tästä Iltalehden juttu.