Nathalie Blomqvist pöyristyi SE-juoksunsa jälkeen kuulemistaan sanoista – ei ollut uskoa korviaan
Nathalie Blomqvist on tehnyt huikean uuden Suomen ennätyksen naisten 3 000 metrillä. Blomqvist rikkoi Päivi Tikkasen yli 30 vuotta vanhan ennätyksen reilulla yhdeksällä sekunnilla Oslon Timanttiliigassa. Uusi SE-aika on 8.32,23.
Blomqvist tiesi olevansa kovassa kunnossa. Hän ei ollut silti uskoa kuulemaansa kisan jälkeen
– Yllätyin ajasta. Kun manageri tuli sanomaan, että se on 8.32, sanoin, ettei se ole mahdollista. Muistan, kun makasin maaliviivalla näin silloin, että kellossa oli 8.37, Blomqvist avautui SUL:n tiedotteella.
Blomqvist tykitti tasaista jälkeä ensimmäiset kierrokset. Lopussa hän ohitti vastustajia ja kiri kovia kierroksia.
– Tämä oli minun suunnitelmani. Tiesin, että kärki lähtee kovaa ja päätin olla siinä vähän taaempana ja juosta rennosti. Välillä vauhti tuntui liian leppoisalta ja jossain kohtaa teki mieli mennä kovempaa, mutta loppu tuli vahvasti, joten mielestäni onnistuin vauhdinjaossani, Blomqvist totesi.
Blomqvist kilpailee siis Rooman EM-kisoissa 5 000 metrillä. Sileää 3 000 metriä ei juosta arvokisoissa.
– Koen, että voin parantaa 5000 metrin Suomen ennätystä aika reilusti ja toivon, että EM-kisoissa juostaan kovaa. Se on kuitenkin arvokisafinaali, joten siitä ei koskaan tiedä, millainen juoksu siitä tule, mutta aion kamppailla hyvistä sijoista.
Eveliina Määttänen pettyi
Eveliina Määttänen juoksi 800 metrillä kuudenneksi ajalla 2.00,89 Oslon Timanttiliigassa.
Määttänen aloitti kilpailun seuraamalla tiukasti juoksun jänistä, joka veti ensimmäisen kierroksen aikaan 56,19. Jäniksen siirryttyä heti radalta pois Määttänen veti joukkoa aina takasuoralle asti.
– Vähän liian kova oli alkuvauhti tällä kertaa, mutta halusin antaa tähän kisaan kaikkeni ja lähteä rohkeasti liikkeelle, Määttänen kommentoi SUL:n tiedotteen mukaan.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Riitta-Liisa Lassilan elämässä uusi suuri rakkaus – uusi tulokas hurmaa seuraajat
- Venäläishiihtäjä lähetti uhmakkaan viestin Ruotsiin – kova väite tulevasta
- Ilona Mononen teki sen taas – murskasi ennätyksensä yli seitsemällä sekunnilla
- Suomalaisjuoksija hurjasteli uransa kovimman ajan – pettymys iski heti maalissa
- Olympiaurheilijoille huippu-uutisia – ”Tämä on ollut keskustelunaiheena monien vuosien ajan”
- Suomen hiihtotähdet ottivat mittaa toisistaan SkiRun Challengessa – naisissa nähtiin yllätysmitalisti
- Ampumahiihtäjä vei voiton huippuhiihtäjien nenän edestä – ”En ihan näin hyvää odottanut”
- Sydänoperaatiosta toipunut MM-mitalisti loukkaantui rajusti harjoituksissa
- Olympiaurheilijasta tohtoriksi – entinen painonnostaja rakentaa uutta uraa
- Suomalainen moukarinheittäjä julkaisi harvinaisen rakkauskuvan
- Ampumahiihtäjä vei voiton huippuhiihtäjien nenän edestä – ”En ihan näin hyvää odottanut”
- Olympiaurheilijasta tohtoriksi – entinen painonnostaja rakentaa uutta uraa
- Suomen hiihtotähdet ottivat mittaa toisistaan SkiRun Challengessa – naisissa nähtiin yllätysmitalisti
- Krista Pärmäkosken uusi arki alkoi – ensimmäinen treenipäivä nähtiin jo
- Sydänoperaatiosta toipunut MM-mitalisti loukkaantui rajusti harjoituksissa
- Suomalainen moukarinheittäjä julkaisi harvinaisen rakkauskuvan
- Aleksi Valavuori päivitti terveydentilansa – julkaisi kuvan sairaalapediltä
- Olympiaurheilijoille huippu-uutisia – ”Tämä on ollut keskustelunaiheena monien vuosien ajan”
- Suomen huippu-urheilijat ottivat toisistaan mittaa mökkiolympialaisissa – video leviää
- Ruotsalaistähtien uskomaton lajinvaihto päättyi dramaattiseen ratkaisuun