Yksi aikakausi päättyy nyt – Suomen maajoukkuehiihtäjä vahvisti kovan uutisen
Suomalaishiihtäjä Lauri Vuorisella on takanaan uransa paras kausi. Ensimmäistä kertaa palkintopallille maailmancupissa yltänyt Vuorinen on nyt tehnyt ison ratkaisun uransa suhteen.
Vuorinen vaihtaa nimittäin seuraa. Raisiolaisseura SkiTeam 105 saa nyt jäädä taakse. Vuorinen siirtyy Ounasvaaran Hiihtoseuran riveihin. Asiasta kerrottiin esimerkiksi Instagramissa.
Vuorinen ei työskentele sopimuksen myötä pelkästään ladulla. Töitä tulee myös ”toimiston” puolella ja junioreiden kanssa.
– Urheilijasopimuksen ohella OH ja Vuorinen ovat solmineet työsopimuksen. Tehtäviin kuuluu viestintää ja etenkin seuran junnujen valmennuksellista sparrausta. Lauri tullaan näkemään tulevan kauden aikana useamman kerran OH:n junnujen harjoituksissa.
– Liikaa ei miestä kuitenkaan tulla Punaisen Tuvan toimistolla näkemään. Pääroolissa on jatkossakin urheileminen ja tähtäin MM-kisakaudessa. Seuratasolla tavoitteena on saada kehiin kilpailukykyinen joukkue ainakin miesten 4x10km SM-viesteihin ja Suomen cupin päätöskisaan, kerrottiin päivityksessä.
Vuorinen itse on innoissaan mahdollisuudesta. Se sopii hänelle täydellisesti.
– OH:n kanssa saatiin aikaan sellainen yhteistyö, joka palvelee urheilijaa ja seuraa. Tiiviin maailmancup-kiertueen ja arvokisakauden keskellä ihan kaikkia viestejä ei urheilullisesti ole järkevää kotimaan kamaralla kiertää, mutta kauden huipennukseen on hieno päästä aina mukaan. Nykyisen kotikaupungin seuraa on luontevaa edustaa. On hienoa päästä myös sparraamaan OH:n junnuja ja antamaan jo uran aikana takaisin tälle lajille, Vuorinen sanoo.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Silva Saarinen on koko maailman paras – laukoi jäätävän kommentin
- Historiaa! – Suomalainen nousi maailmanlistan ykköseksi
- Nyrkkeilyn supertähdeltä hurja paljastus seksielämästään
- Huippuhiihtäjien puolisot nousivat otsikoihin – kova taso Muoniossa
- Maailman eksklusiivisin golfkerho – Donald Trumpin unelma tyrmättiin suoraan
- “En voi vaikuttaa rintojeni kokoon” – golfkaunotar avautui suosion varjopuolista
- Rallimies teki valintansa – Janni Hussin tilalle kova nimi!
- Elian Lehto avasi tilanteensa Ylelle – toipuminen näyttää tältä
- Legenda on poissa – sydänkohtaus harjoituskentällä
- Maria Huntington: Suuri suru
- Seiska: Annimari Korte: valtava riita etenemässä oikeuteen
- “En voi vaikuttaa rintojeni kokoon” – golfkaunotar avautui suosion varjopuolista
- Ilkka Herolan kilpakumppani: Vakava loukkaantuminen
- Antti Tuiskun hiihtoprojekti jatkuu – näillä eduilla houkutellaan uusia urheilijoita
- Rallimies teki valintansa – Janni Hussin tilalle kova nimi!
- Ylen urheilutoimittajan sinkkuajat ohi – kuva julki: ”Ison Könsikkään kainalossa”
- Huippuhiihtäjien puolisot nousivat otsikoihin – kova taso Muoniossa
- Suuri suru – Ristomatti Hakolalta riipaiseva päivitys
- Maria Huntington: Suuri suru
- GP: Sami Välimäki yllättyi täysin – käytti kiellettyä laitetta