Ronnie O’Sullivan avasi suunsa – teki synkän tunnustuksen
Kiinan He Guoqiang yllätti tällä viikolla Ronnie O’Sullivanin snookerin English Openissa. Seitsenkertainen maailmanmestari taipui tylysti erin 2–4 ja lensi pihalle turnauksesta.
O’Sullivanin alkukauden meno on ollut huolestuttavaa. Hän oli ottelun jälkeen kuin maansa myynyt.
– Se oli hirveää, noloa. Löin ohi niin monta palloa. Surkeaa, mutta en pysty tekemään mitään asialle, vuodatti mestari RTE:n mukaan.
– Olen lyönyt ohi niin monta palloa viimeisen neljän tai viiden vuoden aikana. Sitten joskus upotan pari enemmän, niin voin voittaa.
O’Sullivan tunnetaan itsekriittisyydestään. Perfektionisti ruoski itseään nyt poikkeuksellisen rajusti.
– Olen täysin hyödytön. MM-kisat voi unohtaa. Jos pelaan näin surkeasti, voin yhtä hyvin pelata vasemmalla kädellä. Vasemmalla kädellä pelatessa sentään nauttii siitä vaikka onkin hyödytön. Oikealla kädellä sitä on hyödytön, muttei edes nauti.
– Ei minulla ole enää kauan aikaa jäljellä. En kiistä sitä. En pelaa tarpeeksi hyvin, joten ei asiaa kannata enempää miettiä. Olen hyväksynyt se. Se on tietenkin hyvä asia itseni kannalta.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista