Uho ei lopu Norjassa – Johannes Kläbo löi läskiksi, kun puheeksi tuli Iivo Niskanen

Maastohiihdon maailmancup alkoi Rukalla perinteisen kympillä. Miesten kisan ykkönen oli Iivo Niskanen. Hän päihitti esimerkiksi neljänneksi tulleen Norjan Johannes Kläbon lähes puolella minuutilla.
– Tänään 20 kilometriä olisi ollut varmaan parempi matka. Keli hidasti jonkin verran. Tiesin, missä kohtaa pitää pistää itseään tiukille, Niskanen kommentoi Ylen haastattelussa.
Muut sijat kuuden parhaan joukossa menivät norjalaisille. Norjalaishiihtäjiltä tiedusteltiin paljon Niskasen menosta.
– Kun hän on kovassa iskussa, on hän uskomattoman kova. Hänellä on ollut hieman ala- ja ylämäkeä viime vuosina, mutta nyt hän on tullut oikeasti takaisin. Tämä näyttää, että hänen aikeensa ovat pelottavat, avautui kuudenneksi hiihtänyt Simen Hegstad Krüger Norjan TV2:lle.
Kläbo oli iso suosikki perjantain kisaan. Hän näki, että paineet ovat nyt Niskaselle.
– Nyt meillä on suosikki MM-kisojen perinteisen kympille. Pitää vain antaa paineet hänelle, niin me voimme muut harjoitella rauhassa siihen saakka, veisteli Kläbo.
Norjan TV2:n asiantuntija Petter Skinstad hoiti myös kriisiviestinnän. Hän teki selväksi, että 10 kilometrin kisa (aiemmin 15 kilometriä) suosii Kläboa.
– Kläbo on asemassa, että häntä voidaan pitää suosikkina kuuteen kuudesta MM-kisojen kilpailusta. Hän jakaa suosikin aseman Niskasen kanssa, joka on ollut iskussa 10/15 kilometrin perinteisellä viimeiset kymmenen vuotta. 10 vastaan 15 kilometriä on iso etu Kläbolle, kirjoitti Skinstad sosiaalisessa mediassa.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa