Shokkitieto Suomen hiihtotähdestä keskeytti Ylen lähetyksen

Tour de Skin 20 kilometrin yhdistelmäkilpailusta ei tullut toivottua suomalaisjuhlaa. Norjan Therese Johaug voitti kilpailun.
Kerttu Niskanen oli parhaana suomalaisena kuudes ja hävisi yli kaksi minuuttia voittajalle Val die Fiemmessä. Krista Pärmäkoski oli yhdeksäs (+2.19,3), Jasmi Joensuu 22:s (+5.02,0), Johanna Matintalo 26:s (+5.19,9) ja Jasmin Kähärä 28:s (+5.51,8).
Ikävin kisa oli Johanna Matintalon kannalta. Perinteisen osuuden aikana saatiin ikävä tieto. Ylen toimittaja Laura Arffman otettiin kuviin kesken suoran lähetyksen. Hän kertoi ikävän tiedon.
– Johanna Matintalo kaatui juuri tuossa selkäni takana siinä, kun naiset stadionin jälkeen ovat nousseet ylöspäin ja laskevat alas 180-asteisen mutkan jälkeen. Johanna kaatui ihan kunnolla mahalleen, mutta pääsi kohtuu nopeasti ylös, selvitti Matintalo.
Matintalolla oli muutenkin vaikeaa. Hän paljasti Viaplaylle, että vanha pohjevaiva osoitti ikäviä elonmerkkejä perinteisen osuudella.
– Joo, kakkoskierroksella leipoi samalla tavalla kiinni kuin siinä alkuverkassa Toblachissa. En oikeastaan siitä pertsan puolivälistä saakka pystynyt potkimaan oikealla jalalla yhtään. Kävelin nousut ja sitten koitin vähän tasuria. Eihän se nyt ollut maailmancup-kisojen veroista hiihtoa, mutta en tiedä hullu kun on meidän kestävyysurheilijoiden luonne, niin ei kuitenkaan mieli antanut periksi keskeyttää. Ajattelin sitten, että jos se vaikka huomiseen vertyisi, että pakko on hiihtää tänään, että pääsee huomenna viivalle, tilitti pettynyt nainen.
Matintalo kertoi, että lääkäri antoi kisan jälkeen viestin, jonka perusteella naisen kannattaa jättää väliin sunnuntain Alpe Cermisin nousu.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valmentaja lausui Ylelle brutaalin totuuden MM-mitalitoivo Saga Vannisen tilanteesta
- Jani Sievisen treffikeskustelu sai erikoisen käänteen – pöydälle lyötiin hinnasto
- Yle: Suomen lentopallotähti ällisteli vastustajan toimintaa MM-kisoissa
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”