Valmentaja täräytti Ylelle ikäviä totuuksiaan Saga Vannisesta

Seitsenottelija Saga Vanninen teki viime vuonna ison ratkaisun. Hän jätti valmentajansa Jesse Jokisen.
Tilalle löytyi lopulta valmentaja Virosta. Ottelulegenda Erki Nool työskentelee nykyään Vannisen valmentajana.
Vanninen asuu nyt osan ajasta Tallinnassa. Hän tekee siellä kahden viikon treenijaksoja ja harjoittelee Noolin ohjelman mukaan myös Tampereella.
Vannisen viime vuosi oli vaikea vammojen vuoksi. Hän teki Ylelle selväksi, että nuo ongelmat eivät olleet pääsyy valmentajan vaihtoon.
– Syy ei ollut se, että kesän arvokisat epäonnistuivat selkävaivojen takia. Jo talven MM-hopea tuli samasta syystä melkoisten harjoittelukompromissien jälkeen. Olin pitkään miettinyt ulkomaista valmentajaa, mutta en ehkä aiemmin ollut henkisesti valmis. Uskoin, että juuri minulle sopivin valmentaja piti tässä tilanteessa hakea ulkomailta, arvioi Vanninen.
Nool korosti Ylelle puolestaan sitä, että ”urheilijan terveys” on hänelle tärkein asia. Nool lausui sitten ikäviä totuuksia Vannisen lähtötilanteesta. Rivien välistä voi lukea helposti kritiikkiä aiempaan toimintaan liittyen.
– Sagan lihaksisto on ollut sillä lailla epätasapainossa, että tietyt lihakset ovat dominoineet ja toiset ovat olleet liian heikkoja. Lisäksi olemme juosseet selvästi enemmän ja monipuolisemmin kuin aiemmin. Sagan niin sanottu ottelijakunto kehittyy sillä tavalla. Mikään ei tapahdu päivässä, mutta Saga on ollut muutokseen hyvin motivoitunut, erinomainen valmennettava, sanoi Nool Ylelle.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Janne Ahonen kertoi loistavia uutisia – fanien riemu repesi
- Kaisa Mäkäräinen ei peitellyt totuutta – lausui Ylellä ääneen karun faktan Suvi Minkkisestä
- Huonostihan siinä kävi – Jasmi Joensuu suri karua kohtaloa
- Kunnon sontamyrskyn ainekset – Krista Pärmäkoskelle povataan ikävää uutista HS:ssä
- Wilma Murrolle ja kumppaneille shokkihoitoa – maailmalta pamahti järjetön seivästulos
- Muistatko Magdalena Neunerin? Nyt tuli synkkä paljastus ampumahiihtolegendan elämästä
- Aino-Kaisa Saarinen pöyristyi näkemästään – ryöpytti Suomen hiihtotähtiä Ylellä
- Kiira Väänänen esitteli näyttävää asuaan etelän helteessä – ”Uus kisa-asu?”
- Vau, mikä kunnia – Elina Lampela pääsi upealle listalle
- Sami Jauhojärveltä suorat sanat Iivo Niskasen puheista – ”Ei näissä geimeissä riitä”
- Ikävälle epäilylle vahvistus – valitettava asia Kerttu Niskasesta paljastui
- Ulos MM-kisoissa – Suomen hiihtoässälle povataan kovaa kohtaloa IL:ssä
- Hirmuveto: Aituri murskasi SE-ajan uusiksi – ei ollut silti täysin tyytyväinen
- Vau, mikä kunnia – Elina Lampela pääsi upealle listalle
- Muistatko Magdalena Neunerin? Nyt tuli synkkä paljastus ampumahiihtolegendan elämästä
- Krista Pärmäkoski ei tullut lähtöviivalle – valmentaja pamautti karun totuuden IL:lle
- Wilma Murrolle ja kumppaneille shokkihoitoa – maailmalta pamahti järjetön seivästulos
- Johannes Kläbo kuuli Iivo Niskasen puheista – norjalaistähdeltä välittömästi tyly kuitti suomalaiselle
- Sami Jauhojärveltä suorat sanat Iivo Niskasen puheista – ”Ei näissä geimeissä riitä”
- Kiira Väänänen esitteli näyttävää asuaan etelän helteessä – ”Uus kisa-asu?”