Valmentaja täräytti Ylelle ikäviä totuuksiaan Saga Vannisesta

Seitsenottelija Saga Vanninen teki viime vuonna ison ratkaisun. Hän jätti valmentajansa Jesse Jokisen.
Tilalle löytyi lopulta valmentaja Virosta. Ottelulegenda Erki Nool työskentelee nykyään Vannisen valmentajana.
Vanninen asuu nyt osan ajasta Tallinnassa. Hän tekee siellä kahden viikon treenijaksoja ja harjoittelee Noolin ohjelman mukaan myös Tampereella.
Vannisen viime vuosi oli vaikea vammojen vuoksi. Hän teki Ylelle selväksi, että nuo ongelmat eivät olleet pääsyy valmentajan vaihtoon.
– Syy ei ollut se, että kesän arvokisat epäonnistuivat selkävaivojen takia. Jo talven MM-hopea tuli samasta syystä melkoisten harjoittelukompromissien jälkeen. Olin pitkään miettinyt ulkomaista valmentajaa, mutta en ehkä aiemmin ollut henkisesti valmis. Uskoin, että juuri minulle sopivin valmentaja piti tässä tilanteessa hakea ulkomailta, arvioi Vanninen.
Nool korosti Ylelle puolestaan sitä, että ”urheilijan terveys” on hänelle tärkein asia. Nool lausui sitten ikäviä totuuksia Vannisen lähtötilanteesta. Rivien välistä voi lukea helposti kritiikkiä aiempaan toimintaan liittyen.
– Sagan lihaksisto on ollut sillä lailla epätasapainossa, että tietyt lihakset ovat dominoineet ja toiset ovat olleet liian heikkoja. Lisäksi olemme juosseet selvästi enemmän ja monipuolisemmin kuin aiemmin. Sagan niin sanottu ottelijakunto kehittyy sillä tavalla. Mikään ei tapahdu päivässä, mutta Saga on ollut muutokseen hyvin motivoitunut, erinomainen valmennettava, sanoi Nool Ylelle.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Suomalainen hiihtonainen teki uuden aluevaltauksen – poseerasi upeissa mallikuvissa
- Raju paljastus: Näin huonosti Iivo Niskaselle kävi
- IL: Kulisseissa kytee uutispommi – suomalaisille hiihtofaneille shokkiuutinen?
- Ylen naistoimittaja sekoili eduskunnan vessassa – ”Jotenkin tuntuu turvallisuusriskiltä”
- Norjan hiihtotähti palasi mykistävässä kunnossa – maajoukkuekaveri ei ollut uskoa, mitä hänen silmänsä todistivat
- Kaisa Mäkäräinen teki ällistyttävän löydön
- Hiihtoura ohi: Suomalainen hiihtoässä löysi melkoisen uuden uran
- Eron hetki – Ella Junnilan hempeä hetki tallentui
- Kamerat tallensivat: Ylen urheilutoimittajat bilettivät railakkaasti
- Venäjän hiihtotähti repi naamionsa irti – raju viesti Suomeen
- Yle: Suomen hiihtotähti virittelee shokkipaluuta
- Seitsenottelija Saga Vanninen tunnusti rakkauttaan
- Wilma Murron ensikontakti tunnettuun suomalaismieheen oli melkoinen – kaikki oli ohi kolmessa minuutissa
- Kamerat tallensivat: Ylen urheilutoimittajat bilettivät railakkaasti
- Vihjailua IS:lle – pian voi tipahtaa ikävä uutinen Ristomatti Hakolasta
- Hiihtoura ohi: Suomalainen hiihtoässä löysi melkoisen uuden uran
- Suomalainen hiihtonainen teki uuden aluevaltauksen – poseerasi upeissa mallikuvissa
- Raju paljastus: Näin huonosti Iivo Niskaselle kävi
- IL: Kulisseissa kytee uutispommi – suomalaisille hiihtofaneille shokkiuutinen?
- Kaisa Mäkäräinen teki ällistyttävän löydön