MM-kisat ohi: Jasmi Joensuu lausui paljonpuhuvat sanat Suvi Minkkiselle
Ampumahiihdon MM-kisat saivat hienon suomalaispäätöksen. Suvi Minkkinen oli naisten yhteislähtökisan kahdeksas ja Tero Seppälä miesten kisan yhdeksäs.
Minkkinen ampui kaksi ohilaukausta ja hävisi kisan voittaneelle Ruotsin Elvira Öbergille 43 sekuntia. Ranskan Oceane Michelon ja Norjan Maren Kirkeeide ottivat muut mitalit.
Olli Hiidensalo oli 29:s miesten kisassa. Norja otti kolmoisvoiton järjestyksessä Endre Strömsheim, Stura Holm Lägreid ja Johannes Bö.
– Olen tosi tyytyväinen. Huonoin sijoitus oli entinen ennätystaso. On hienoa, miten tasaisesti pystyy olemaan tällaisilla suorituksilla. Kaikin puolin yläkanttiin menivät nämä kisat, fiilisteli Minkkinen Ylelle.
Kiitoksia lähti myös sosiaalisessa mediassa, kun Minkkinen laittoi MM-kisoja pakettiin.
– Siis huh mitkä MM-kisat! Kolmas, kuudes, neljäs ja kahdeksas. Edelleen tässä riittää käsittelemistä mutta äärettömän ylpeä ja iloinen näistä saavutuksista. Kiitos Mikko että olet jaksanut uskoa ja pystynyt olla paljon leireillä mukana.
– Kiitos Erik Kulstad ja Aku Moilanen, että puskette meitä sekä yksilöinä että joukkueena eteenpäin. Kiitos Suomen huoltojoukkue taioista joita teette kopilla. Ja lopuksi, kiitos yhteistyökumppaneille että olette tehneet tämän mahdolliseksi! kirjoitti Minkkinen Instagramissa.
Minkkisen kisat toivat naiselle paljon uusia faneja Suomessa. Hiihdon MM-kisoihin valmistautuva Jasmi Joensuu reagoi myös julkaisuun.
– Hurjasti onnea. Teidän kisoista inspiroituneena koitetaan mekin tehä kovaa tulosta seuraavien viikkojen aikana! kirjoitti Joensuu.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Tulokset ja osallistujat
- Valavuori vs Palander – Beazt Fight Nigt tulokset
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki
- TV-kamerat eivät näyttäneet tätä – suomalaislupaus ajautui väärälle radalle kesken kisan