Kaisa Mäkäräinen katsoi Suomen ampumahiihtotähden menoa – teki Ylellä säälimättömän arvion
Ampumahiihdon naisten takaa-ajo kilpailtiin lauantaina Holmenkollenilla. Voiton vei Ranskan Lou Jeanmonnot.
Ruotsin Elvira Öberg taisteli toiseksi. Sveitsin Lena Häcki-Gross oli kolmas. Kaksi sakkoa makuupaikoilta ampunut Suvi Minkkinen oli kahdeksas.
– Hiihto tuntui tasapainoiselta, ja kilpailu oli fyysisesti ehjä. Muutama tyhmä virhe makuupaikoilla, mitä on vaikea eliminoida tässä vaiheessa kautta. Väsymyksen läpi lipsahtaa pieniä virheitä.
– Tiukka kisa mutta kahdeksas sija on ihan hyvä. Kausi alkaa jo painamaan mutta taistelumielellä huomiseen, arvioi Minkkinen Ampumahiihtoliiton tiedotteella.
Maailmancup päättyy sunnuntaina naisten ja miesten yhteislähtöihin.
Ylen asiantuntija Kaisa Mäkäräinen teki huomioita Minkkisen menosta. Hän ei ollut vaikuttunut naisen hiihdosta.
– Ehkä haluaisin tuossa Suvin hiihdossa varsinkin kuokkapätkiin nähdä enemmän frekvenssiä. Se on tosi monen suomalaisen ampumahiihtäjän kohdalla asia, mitä monesti kaipaisi. Hiihdetään selkeästi hitaammalla frekvensillä kuin mitä nämä monet nopeimmat hiihtäjät.
– Miesten puolella vähän sama homma. Varsinkin kun on hidas keli, niin se suksi ei saisi siinä liu’ussa pysähtyä. Pitäisi vain jaksaa lyödä käsillä ja jaloilla tahtia vähän tiuhempaan, arvioi Mäkäräinen Ylelle.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista