Suvi Minkkiseltä synkkää puhetta – ”Aivan kamala” tilanne

Ampumahiihdon maailmancup jatkui torstaina Pokljukassa. Torstaina kilpailtiin naisten ja miesten osalta lyhennetyt normaalimatkat. Slovenian Jakov Fak voitti miesten kisan. Naisten ykkönen oli Ranskan Julia Simon.
Tero Seppälä ampui kaksi sakkoa ja oli miesten kisan 13:s. Heikki Laitinen oli 52:s, Olli Hiidensalo 55:s ja Otto Invenius 85:s.
– Aivan hyvä kisa. Ensimmäinen ja viimeinen laukaus ohi, mikä jättää vähän jossiteltavaa. Olen ihan tyytyväinen sijoitukseen sekä tietysti paikkaan yhteislähdössä. Normaalimatka on ollut minulle hieman vaikea, mutta tällä kaudella tämäkin on alkanut kulkemaan. Innolla kohti kauden viimeisiä startteja, Seppälä sanoi Ampumahiihtoliiton tiedotteella.
Suvi Minkkinen oli tällä kertaa vasta 19:s naisten kisassa. Hän ampui yhden sakon ensimmäiseltä pystypaikalta ja selvitti kolme ammuntaa puhtaasti.
– Oli varmaan elämäni raskaimmista kilpailuista. Aivan kamalan tuntuista. Kolmannella hiihtokierroksella pohdin, pääsenkö lainkaan ladulta pois. En tiedä, johtuiko sopeutumisesta vai kauden väsymyksestä, mutta vaikeaa oli, Minkkinen päivitteli tiedotteella.
Sonja Leinamo oli puolestaan kilpailun 57:s. Hän ampui yhden sakon ensimmäiseltä makuupaikalta ja kolme sakkoa ensimmäiseltä pystypaikalta.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Laura Arffman meni salille Japanissa – yksityiskohta naisen ulkonäössä sai paikalliset reagoimaan heti
- Suomen ampumahiihtotähdeltä musertava päivitys – lääkärikäynti sai synkän käänteen
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- Voit lähteä – IS: Lotta Haralan Matias-rakkaalle tyly viesti Japanissa
- Lentopallon MM-kisat 2025
- Ero tuli: Seivästähti vahvisti ikävän tiedon MM-kisojen alla
- Voit lähteä – IS: Lotta Haralan Matias-rakkaalle tyly viesti Japanissa
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Janne Ahoselta rajua tekstiä Ylelle – syyttää päivänselvästä valehtelusta
- Nyt alkaa tapahtua: Totuus Krista Pärmäkosken tilanteesta selviää
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- Voi ei: Kaisa Mäkäräisen jättäneeltä ampumahiihtäjältä murheellinen tilannepäivitys
- Silja Kosonen täräytti mahtikaaria – nämä sanat eivät jätä mitään epäselväksi
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Suomen ampumahiihtotähdeltä musertava päivitys – lääkärikäynti sai synkän käänteen