Korkeushyppääjä Ella Junnila taisteli yhdeksänneksi Timanttiliigan kilpailussa Keqiaossa Kiinassa.

Junnila ylitti parhaimmillaan 184, joka meni toisella yrittämällä. Kesäkauden avauskisassaan Kiinan Xiamenissa Junnila jäi ilman tulosta.

– Tein edellisen kilpailun jälkeen yhden punttitreenin, kävin tekemässä merkkijuoksun ja muutaman ponnistuksen. Se auttoi. Nyt pääsin hyppäämään raikkaammalla jalalla ja hyppy meni viime kerrasta teknisesti eteenpäin.

– Tämä oli vasta neljäs kerta, kun hyppäsin uudella vauhtikompositiolla. Sen kanssa on vielä hakemista, mutta siihen tulee treenien kautta varmuutta, kommentoi Junnila SUL:n tiedotteella.

Junnila on kaukana ennätyskunnostaan tuloksellisesti. Hän teki kuitenkin selväksi, että pienestä on kyse.

– Kyse on teknisestä haasteesta, ei fyysisestä ongelmasta. Sain nyt jo hyvin tehoja irti, eli ei muuta kuin tekniikan kimppuun. Olen varma, että tämä on syyskuuhun mennessä valmis, Junnila sanoi vauhdinjuoksun uudistuksesta ja viittasi syyskuulla Tokion MM-kisoihin.

LUE MYÖS