Korkeushyppääjä Ella Junnilan alkukausi viimeinen vajaa vuosi on ollut haasteellinen. SE-nainen on kuitenkin pitänyt mielensä positiivisena ongelmien keskellä.

Junnila on päivitellyt myös tuntojaan sosiaalisessa mediassa. Hän on nyt kertonut uskovansa, että kaikki alkaa olla kunnossa.

– Tää kuva on hetkestä, missä sain kokee, että palasia alkaa loksahteleen kohdalleen. Tällä viikolla on tuntunut, et vikatkin palaset ovat löytyneet siihen kuvitteelliselle pöydälle mun eteen. Nyt ne pitää vaan saada lempäesti soviteltua yhteen. Ja se kuulkaa on hieno tunne. Intuitiivisesti tuli fiilis, et nyt ne on tässä. Näillä paloilla tästä luodaan hyvä, aloitti Junnila.

– Joskus kuulee kritiikkiä siitä kuinka keskeneräisenä ei pitäis mennä kisaamaan. ”Räpeltämään huonoja tuloksia.” En ymmärrä ollenkaan ajatusmallia, jossa oikeuden kisata saa vasta kun on ”valmis”. Kisaamaan saa mennä kun haluaa mennä kisaamaan oli sit kesken tai valmis. Toki on hyvä, että tietty fyysinen suorituskyky löytyy ennen kisaamista, että kisasuorituksen teko on turvallista, mut ei se tee vielä valmista urheilijaa, arvioi Junnila.

– Omalle epämiellyttävyys lueelle meno (esim. kisaaminen kun tietää, ettei kaikki osa-alueet vielä oo ihan mintissä) kehittää hirveesti. Joutuu hyväksymään oman kuolevaisuutensa. Mutta kehittyäkseen pitää sitä epämiellyttävyyttä sietää ja tiedostaa sen tärkeys osana prosessia.

– Sitäpaitsi mitä kamalaa voi tapahtua, jos laittaa itsensä likoon kisoissa ennen kun on 100 % varma? No ei yhtään mitään, jos itsetunto kestää pieniä kolhuja. Ulkopuolisten näkemyksillähän tunnetusti ei ole väliä (ja niillä ulkopuolisilla on harvoin, jos koskaan, todenmukaista käsitystä tilanteesta). Riittää kun itse ja lähipiiri tietää missä mennään, sanaili nainen.

Päivitys tästä.

LUE MYÖS