”Turpiin tuli” – urheilutähden Kalevan kisoille raju päätös
Kalevan kisat päättyivät sunnuntaina isoon yllätykseen. Pitkään 800 metrin juoksua Suomessa dominoinut Joonas Rinne jäi viidenneksi ajalla 1.52,16.
Kisan jälkeen nähtiin muutakin ylivoimaista draamaa, kun maaliviivan ykkösenä ylittänyt Joonas Kumpulainen hylättiin ratarikkojen vuoksi. Niko Viljola otti lopulta voiton.
Rinne voitti Kalevan kisoissa 1 500 metrin kisan. Hän joutui kuitenkin pettymään kahdella ratakierroksella. Mies päivitteli tuntojaan Instagramissa.
– ”Mitä tapahtui?” -Osaisimpa vastata. Kun tuli loppukirin aika niin koneesta ei vaan löytynyt yhtään lisää vääntöä ja tulin kuudentena maaliin 800m finaalissa. Kisakauden mittaan on tullut sellainen tunne että jotain on pielessä ja kroppa ei toimi aivan normaalisti. Samalla kun toissapäiväinen 1500m oli sen verran vahvan tuntuinen että se antoi toivoa paremmasta, tämä päivä alleviivasi sen että kaikki ei ole kunnossa.
– Tämä kuuluu urheiluun – välillä juhlitaan, välillä tulee turpiin. Isot onnittelut mitalisteille ja myös Joonas Kumpulaiselle – kaikki tietää että olit päivän kovin. Tämä ei ollut tässä. Otetaan kaikki irti vielä tästä kaudesta ja viimeistään syksyn tullen ratkaistaan haasteet niin että palataan parhaaseen terään, tilitti Rinne.
– Oli tapahtumarikas kisa. Ainakin oli draamaa monella tavalla. Ensi vuonna jokainen meistä voi ottaa revanssin omalla tavallaan, kommentoi Viljola.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Koripallon Mestarien liiga -pelissä käsittämätön näky – osa pelaajista lähti lätkimään kesken pelin, lopussa vain kaksi kentällä
- Salaisuus Krista Pärmäkoskesta paljastui – joukkuekaveri avautui Viaplaylla
- Suomen Eduard Hallberg nappasi järkyttävän rahasumman alppihiihdon maailmancupissa
- Suomi saa merkittävän edun ampumahiihdon maailmancupiin
- Suomen päävalmentaja laukoi suorat sanat peniskohusta
- Teemu Pulkkisesta raju rasismisyytös
- Ilman apurahaa jääneeltä suomalaisurheilijalta raju purkaus: ”Koko maa on ihan perseestä”
- Näky Tour de Skilla oli liikaa – olympialaisiin sääntömuutos Venäjän takia
- Peniskohu paisuu! Norjan tähtihyppääjältä paljastus kulisseista: ”Luulin, että se on ihan paskapuhetta”
- Yllätys: Cadillacille siirtyvä Valtteri Bottas Ferrarin rattiin!
- Ilman apurahaa jääneeltä suomalaisurheilijalta raju purkaus: ”Koko maa on ihan perseestä”
- Norjalta shokkipäätös olympiavalinnoissa
- Ministeriöstä suorat sanat Ella Junnilan väitteelle – ”Ymmärtänyt asian aivan väärin”
- Mäkiviikolla katastrofi – ”Meidän on pysyttävä kärsivällisinä”
- Apurahakohu: Reetta Hurskeen EM-kulta sivuutettiin kokonaan
- Lauri Vuoriselta ja Johanna Matintalolta suuri paljastus
- Teemu Pulkkisesta raju rasismisyytös
- Näky Tour de Skilla oli liikaa – olympialaisiin sääntömuutos Venäjän takia
- Peniskohu paisuu! Norjan tähtihyppääjältä paljastus kulisseista: ”Luulin, että se on ihan paskapuhetta”
- Suomalainen kamppailutapahtuma – shokkipäätös