Yleisurheilun MM-kisavalinnat lähestyvät. Varmuudella voidaan sanoa, että yksi suomalaisnimi on ulkona tuolta listalta.

400 metrin SE-nainen Viivi Lehikoinen on nimittäin kaukana MM-paikasta. Lehikoinen on kellottanut tällä kaudella parhaimmillaan 55,80, kun hänen ennätyksensä kirjataan 54,40.

Lehikoinen romahti rajusti tuloksellisesti Ruotsi-ottelussa. Hän jäi neljänneksi vaisulla ajalla 57,36. Ylen asiantuntija Tuomas Raja sanoi heti juoksun jälkeen karun totuuden.

Hilla Uusimäki ja Kristiina Halonen, jotka siis mitä vahvimmin molemmat myös Tokion maailmanmestaruuskisoissa meitä edustaa. Viivi Lehikoinen ei vielä sellaisin lyöntiin tänä kesänä ehtinyt päästä, vaikka ilahduttavasti on sieltä takaisin tulossakin, että edustustehtäviin tällä kertaa yltäisi.

– Tämä on Suomelle tällä hetkellä vahva laji, ja siitä lajivalmentaja Petra Stenmankin varmasti tuulettaa ja kuittailee. Hänellä on varaa sanoa, että hän on seitsemän kertaa voittanut maaottelun 400 metrin aidat aidat eikä koskaan hävinnyt ruotsalaiselle, selvitti Raja kisan jälkeen.

Lehikoinen selvitteli itse Instagramissa, mikä on mennyt pieleen.

– Superkiva viikonloppu, vaikka omat tulokset nyt ei päätä huimaa. Loppukesän harmilliset terveysongelmat on vähän vieneet terää suorituskyvystä, mutta eiköhän nekin saada kuntoon viimeistään ennen uutta kautta.

Päivitys tästä.

LUE MYÖS