Tokion MM-kisat ovat jo ohi lähes kaikilta suomalaisurheilijoilta. Samalla on päättynyt monen yleisurheilijan kausi.

Moukarissa Suomea yhdessä Krista Tervon ja Silja Kososen kanssa edustanut Suvi Niiranen on nyt laittanut sesonkiaan pakettiin. Hän jäi karsinnassa heikkoon tulokseen 66,37. Nainen jäi paljon kauden parhaastaan (70,43).

Niiranen on nyt tehnyt tilinpäätökseen kaudestaan. Hän aloitti hyvillä asioilla ja kertoi esimerkiksi ennätyksistään.

– Posit: yli 70m tulokset, edustin Suomea Tokion MM-kisoissa, heitin all time (kautta aikojen) pisimmät heitot 3, 4 ja 6kg moukareilla, pystyin järjestämään arjen siten, että muut asiat pyöri urheilun ympärillä, räjähtävyys oli enkkatasolla, luetteli Niiranen.

Niiranen paljasti sitten, että hampaankoloon jäi myös asioita.

– Negat: oli pieniä loukkaantumisia/tuntemuksia, joiden vuoksi treenejä piti aika ajoin säätämään, onnistunut kisoissa vaan heitin treeneissä pidemmälle, kokonaiskuormitus meni liian korkeaksi alkukesällä, selvitti Niiranen.

– Kokonaisuudessaan jäi p*skanmaku suuhun, mutta oli siinä silti hyvääkin. Nyt vedän hetken happea, jonka jälkeen analysoidaan mennyttä ja suunnitellaan tulevaa. Teknisesti suurin kehityskohde on saada moukari kiertämään laajaa rataa, siten, että heiton alin kohta pysyisi keskellä. Sillon saisin paremmin hyödynnettyä pitkiä vipuvarsia ja tehoja (ja myös moukari lentäis todennäköisemmin sektoriviivojen väliin). Fysiikkapuolella suunta sais olla tasaisesti.

Päivitys tästä.

LUE MYÖS