Seiväshyppääjä Wilma Murron elämäkertakirja Yli kaiken – Wilma Murto (Tammi, kirjoittaja Hippo Taatila) julkaistaan 17. lokakuuta. Teoksesta on julkaistu näyte Tammen verkkosivuilla.

Alussa kerrotaan Murron tunnelmia toukokuulta 2023. Nainen oli tuolloin aloittanut kesäkautensa Dohan Timanttiliigassa vaisulla tuloksella 430.

Murto oli voittanut edellisen kauden lopuksi EM-kultaa ja talvella EM-hallikultaa. Hän sai rajua kritiikkiä Dohan vaikeuksistaan. Murto hämmästelee kirjassa noita puheita.

– Ymmärrän, että ihmiset odotti multa Dohassa enemmän, mutta miksi ne suuttuu mulle, kun sanon, etten ole huolissani. Mä tiedän kyllä itse, mitä varten mä treenaan ja missä kohdassa vuotta mun täytyy olla parhaimmillani. Menin Dohaan kokeilemaan, mihin tässä vaiheessa kautta yltää, pohti Murto.

Murto teki samassa kirjan luvussa selväksi myös yhden selvän tavoitteensa. Se on raju.

– Viisi metriä… Se on varmaan konkreettisin asia, mihin mä tällä hetkellä tähtään, sanaili Murto tuolloin vuonna 2023.

Murto edustaa tänä vuonna Suomea Tokion MM-kisoissa.

LUE MYÖS