Suomen juoksutähti romahti rajusti – nyt saatiin kunnon tilitys
Suomalaisjuoksija Eveliina Määttäsen kausi 2025 oli iso pettymys. Terveysmurheista kärsinyt nainen on nyt avannut tuntojaan.
– On kilpailukausia, jolloin juoksu rullaa ja tehdään tulosta, ja sitten on kausia, jotka kasvattavat ihmisenä ja kerryttävät sisua kohti tulevaa. Kausi -25 on pyöritteli mua monta kierrosta ympäri vastoinkäymisten ja tsemppaamisen välillä.
– Tää kausi on herättänyt minussa myös paljon tunteita. Tunteiden herääminen kertonee siitä, että tässä ollaan mukana täydellä sydämellä ja parastaan yrittäen, kirjoitti Määttänen Instagramissa.
Määttänen kertasi kokemustaan myös yhteistyökumppaninsa Siltarahan blogissa. Hän myönsi, että Tokion MM-kisat, jotka päättyivät alkueriin, olivat iso pettymys.
– Tokion MM-kilpailuihin lähdin positiivisin mielin. Valmistava leiritys Font Romeussa Ranskan Pyreneillä sujui mallikkaasti ja näytti positiivisia valon pilkahduksia juoksukunnostani. Olin erittäin optimistinen, että Tokiossa voisin yltää selkeästi kauden parhaimpaani. Sen tiesin lähes varmaksi, että alkueristä jatkoon pääsy vaatisi uuden Suomen ennätyksen juoksemisen.
– 800 metrin alkueräjuoksu oli itselleni pettymys. Odotin, toivoin ja uskoin pystyväni juoksemaan ajallisesti paremmin. Tunteet nousivat pintaan kisajuoksuni jälkeen. Alkukesän terveysongelmieni seurauksena järkevimmältä päätökseltä oli tuntunut keskittyä harjoitteluun ja satsata kaikki Tokion arvokisastarttiin, yhteen oljenkorteen. Yhtäkkiä sekin tilaisuus oli ohi, eikä se ollut sujunut toivomallani tavalla, selvitti Määttänen.
LUE MYÖS
- Huuhkajien kotiottelu nousi jälleen otsikoihin – seuraamuksena 30 000 euron sakot
- Suomen lentopallotähden rakkauselämä kukoistaa – tuoreet kuvat ihastuttavat
- Varoitus vastustajille! Nooralotta Neziriltä kova ulostulo
- Artturi Lehkonen jäätävässä iskussa – NHL:n maalipörssissä häkellyttävä tilanne
- Remi Lindholmin leiri sai lisää ikäviä käänteitä – kertoi tilanteestaan somessa
- Therese Johaugin olympiahaave sai tylyn vastaanoton – Norjan legenda raivostui
- Jessica Kähärän vaikea vuosi sai uuden käänteen – tuore päivitys paljastaa
- Vuokatin Suomen Cup 2026 – lauantain lähtölistat ja tarkat lähtöajat julki
- Reetta Hurske teki paljastuksen tilanteestaan ja ”hulluista kuukausista”
- Robert Helenius: Ulkonäköön ikuinen muutos!
- Hiihtotähden kuvakokoelma kerää huomiota – tältä näyttää maajoukkueen arki Livignossa
- Vuokatin Suomen Cup 2026 – lauantain lähtölistat ja tarkat lähtöajat julki
- Robert Helenius: Ulkonäköön ikuinen muutos!
- Suomen ennätysmies jättää Tampereen Pyrinnön – paljasti IS:lle syyn seurasiirrolle
- Suomen keihäslupaus kyllästyi – päätyi radikaaliin ratkaisuun
- Tuore maailmanmestari jakoi suuren ilouutisen – perheeseen odotetaan vauvaa
- IS: Olli Jokiselle povataan kohupestiä Jokereissa – ”Lyhyellä listalla”
- Jessica Kähärän vaikea vuosi sai uuden käänteen – tuore päivitys paljastaa
- IL: Suurseura lähestyi Olli Jokista – uusi osoite alkaa jo hahmottua
- Suomen hiihtomaajoukkueesta ikävä uutinen – Arsi Ruuskanen sairastui yllättäen