Hiihtäjä Krista Pärmäkoski oli sunnuntaina pitkään mukana kärkitaistossa Rukan Suomen Cupin vapaan 20 kilometrin kilpailussa.

Haaveet voittotaistosta menivät kuitenkin viimeisissä nousuissa, kun hänen toinen sauvansa rikkoutui.

Ylen kamerat tallensivat tilanteen. Pärmäkoski menetti asemiaan, ennen kuin hän sai uuden työvälineen itselleen.

Sunnuntaina huilannut Jasmi Joensuu riensi antamaan sauvaa Pärmäkoskelle. Sitten kuului Ville Niemelän huuto. Tämä kertoi, että hänellä on Pärmäkosken oma varasauva. Hiihtäjä ottikin sen mieluummin itselleen.

– Hilla polkaisi perkele, kuittasi Pärmäkoski sauvan saatuaan.

Pärmäkoski viittasi Ville Niemelän Hilla-tyttäreen, joka on myös hänen seurakaverinsa Ikaalisten Urheiljoiden riveissä.

– Hyvä, että se meni tässä kisassa eikä ensi viikolla. Tiimikaveri Hilla sen polkaisi. Ei siinä mitään. Hiihto tuntui hyvältä. Uskon, että ehjällä sauvalla loppu olisi kulkenut hyvin, arvioi lopulta 15:nneksi jäänyt Pärmäkoski Ylelle.

Pärmäkoskea huvitti tapahtunut vielä sosiaalisen median puolella. Hän kävi sitä läpi Instagram Storiesissa.

– Eihän tietenkään ole oma syy. Kiitos Jasmi Joensuu ja Ville Niemelä nopeasta reagoinnista. Ja kosto elää Hilla Niemelä, veisteli Pärmäkoski.

– Mähän sanoin, että takanahiihtäjä rikkoo sauvan. Lämpimin terveisin, takanahiihtäjäsi, kuittasi Niemelä.

Jasmin Kähärä voitti naisten kisan. Ristomatti Hakola oli miesten kisan ykkönen sunnuntaina.

LUE MYÖS