Tour de Skin perinteisen 10 kilometrin väliaikalähtökisasta tuli tuskien taival Krista Pärmäkoskelle. Hän romahti 38:nneksi Toblachissa.

Norjan Astrid Öyre Slind voitti kilpailun ennen Itävallan Teresa Stadloberia ja USA:n Jessie Digginsiä. Kerttu Niskanen oli neljäs (+33,2).

Muista suomalaisista Johanna Matintalo oli seitsemäs, Jasmi Joensuu 13:s, Vilma Ryytty 23:s, Vilma Nissinen 29:s ja Jasmin Kähärä 38:s.

Pärmäkoski oli pahasti hukassa heti alussa. Viaplayn asiantuntija Sami Jauhojärvi veti johtopäätöksensä, kun nainen tuli tv-kuviin ensimmäisessä väliaikapaikassa.

– Ei ole helpon näköistä menoa Pärmäkoskella. Ei ollenkaan semmoista iskutusta tähän nousun päälle kuin mitä kovimmilla kilpakumppaneilla on nähty, hämmästeli ”Musti”.

Ero vain kasvoi. Pärmäkoski olikin maalissa tylyllä tuulella, kun kysyttiin päällimmäisiä tunteita Viaplayn haastattelussa.

– Suoraan sanottuna vitutus… No, tänään maksimivauhti riitti tuohon, niin eipä siinä vituttaa, että se voi olla paskaa.

– Sukset oli ihan hyvät. Ei siinä mitään. Mutta varmaan, ainakin nyt näytti, kun toisella ringillä meni niitä saksalaisia. Oliko (Pia) Fink, joka hiihti ohitse, niin meni ladun sivussa jonkin verran. Itse en uskaltanut ensimmäisellä ringillä hiihtää. Olisi pitänyt mennä enemmän, mutta eipä se ratkaise tätä eroa silti.

Pärmäkoski on sairastellut joulukuussa. Hän arveli, että se voi vielä näkyä.

– No, eihän se hyvältä tuntunut tänään, niin sillä tavalla en ole huolissaan. Mutta toki varmasti se vähän näkyy ja yskii siellä vielä, että ei se kroppa ole ihan täysin valmis.

LUE MYÖS