Therese Johaugilta yllätysilmoitus: ”Se oli aivan maagista”
Norjan hiihtolegenda Therese Johaug, 37, aikoo palata kilpaladuille vain viikkoja toisen lapsensa syntymän jälkeen.
Johaug kertoi Gukild og Johaug -podcastissa käyneensä ensimmäisellä hiihtolenkillään synnytyksen jälkeen.
– Olin eilen ensimmäisellä hiihtolenkilläni. Se oli aivan maagista. En ole harjoitellut ulkona joulukuun puolivälin jälkeen. Metsään lähteminen ilman isoa vatsaa oli aivan maagista, Johaug kertoi Dagbladetin mukaan podcastissa.
Pelkkä kuntoliikunta ei vaikuta riittävän entiselle huippuhiihtäjälle. Johaug on merkinnyt kalenteriinsa Norjan klassikkokilpailun Birkebeinerrennetin, joka hiihdetään 14. maaliskuuta. Matkaa kilpailussa on 53 kilometriä.
– Eilen hiihtäessä ei tuntunut siltä, että tämä yläkroppa olisi valmis Birkeniin. Haluaisin kyllä todella osallistua, joten katsotaan. Yritän harjoitella fiksusti päästäkseni lähtöviivalle. Katsotaan, mitä keho ja pää sanovat, Johaug sanoi.
Pidemmällä aikavälillä Johaug tähtää juoksukilpailuihin. Hän aikoo osallistua Kööpenhaminan puolimaratonille syyskuussa.
– Olen ihan täpinöissäni. Lentoliput on varattu. Se on nyt suuri tavoitteeni. Olen jo tehnyt muutamia harjoituksia juoksumatolla, mutta juoksemisen kanssa minun täytyy vielä odottaa hieman.
Johaug ilmoitti uransa päättymisestä viime keväänä. Hän palasi kilpaladuille vielä vuonna 2024, vaikka oli aiemmin lopettanut uransa jo vuonna 2022.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Tulokset ja osallistujat
- Valavuori vs Palander – Beazt Fight Nigt tulokset
- Beazt Fight Nightissa vakuuttanut ottelija lähellä UFC-sopimusta – ”Aloitamme neuvottelut pian”
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- TV-kamerat eivät näyttäneet tätä – suomalaislupaus ajautui väärälle radalle kesken kisan
- Krista Pärmäkoski raivostui – nyt tuli vakava varoitus kaikille suomalaisille
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä