Norjan hiihtolegenda Therese Johaug, 37, aikoo palata kilpaladuille vain viikkoja toisen lapsensa syntymän jälkeen.

Johaug kertoi Gukild og Johaug -podcastissa käyneensä ensimmäisellä hiihtolenkillään synnytyksen jälkeen.

– Olin eilen ensimmäisellä hiihtolenkilläni. Se oli aivan maagista. En ole harjoitellut ulkona joulukuun puolivälin jälkeen. Metsään lähteminen ilman isoa vatsaa oli aivan maagista, Johaug kertoi Dagbladetin mukaan podcastissa.

Pelkkä kuntoliikunta ei vaikuta riittävän entiselle huippuhiihtäjälle. Johaug on merkinnyt kalenteriinsa Norjan klassikkokilpailun Birkebeinerrennetin, joka hiihdetään 14. maaliskuuta. Matkaa kilpailussa on 53 kilometriä.

– Eilen hiihtäessä ei tuntunut siltä, että tämä yläkroppa olisi valmis Birkeniin. Haluaisin kyllä todella osallistua, joten katsotaan. Yritän harjoitella fiksusti päästäkseni lähtöviivalle. Katsotaan, mitä keho ja pää sanovat, Johaug sanoi.

Pidemmällä aikavälillä Johaug tähtää juoksukilpailuihin. Hän aikoo osallistua Kööpenhaminan puolimaratonille syyskuussa.

– Olen ihan täpinöissäni. Lentoliput on varattu. Se on nyt suuri tavoitteeni. Olen jo tehnyt muutamia harjoituksia juoksumatolla, mutta juoksemisen kanssa minun täytyy vielä odottaa hieman.

Johaug ilmoitti uransa päättymisestä viime keväänä. Hän palasi kilpaladuille vielä vuonna 2024, vaikka oli aiemmin lopettanut uransa jo vuonna 2022.

LUE MYÖS: