Therese Johaugilta yllätysilmoitus: ”Se oli aivan maagista”
Norjan hiihtolegenda Therese Johaug, 37, aikoo palata kilpaladuille vain viikkoja toisen lapsensa syntymän jälkeen.
Johaug kertoi Gukild og Johaug -podcastissa käyneensä ensimmäisellä hiihtolenkillään synnytyksen jälkeen.
– Olin eilen ensimmäisellä hiihtolenkilläni. Se oli aivan maagista. En ole harjoitellut ulkona joulukuun puolivälin jälkeen. Metsään lähteminen ilman isoa vatsaa oli aivan maagista, Johaug kertoi Dagbladetin mukaan podcastissa.
Pelkkä kuntoliikunta ei vaikuta riittävän entiselle huippuhiihtäjälle. Johaug on merkinnyt kalenteriinsa Norjan klassikkokilpailun Birkebeinerrennetin, joka hiihdetään 14. maaliskuuta. Matkaa kilpailussa on 53 kilometriä.
– Eilen hiihtäessä ei tuntunut siltä, että tämä yläkroppa olisi valmis Birkeniin. Haluaisin kyllä todella osallistua, joten katsotaan. Yritän harjoitella fiksusti päästäkseni lähtöviivalle. Katsotaan, mitä keho ja pää sanovat, Johaug sanoi.
Pidemmällä aikavälillä Johaug tähtää juoksukilpailuihin. Hän aikoo osallistua Kööpenhaminan puolimaratonille syyskuussa.
– Olen ihan täpinöissäni. Lentoliput on varattu. Se on nyt suuri tavoitteeni. Olen jo tehnyt muutamia harjoituksia juoksumatolla, mutta juoksemisen kanssa minun täytyy vielä odottaa hieman.
Johaug ilmoitti uransa päättymisestä viime keväänä. Hän palasi kilpaladuille vielä vuonna 2024, vaikka oli aiemmin lopettanut uransa jo vuonna 2022.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ilkka Herola joutui erikoiseen tilanteeseen Lahdessa – video leviää
- Holmenkollen 2026 – maailmancup: Ohjelma, tv, tulokset
- Hiihtotähdet tekivät lasten illasta ikimuistoisen – Niskanen ja Hyvärinen yllättivät
- Ruotsin hiihtotähti teki rajun päätöksen – kausi ohi
- Skandaaliväite Venäjältä – Johannes Kläbon voittoihin ei uskota
- Tässä ovat viikonlopun suomalaiset maailmancupissa
- Minja Korhosen voitto sai kilpakumppanilta hienon eleen
- Drammen maailmancup 2026: Ohjelma, tv, tulokset
- Elian Lehto kertoo dramaattisesta onnettomuudesta Ylelle – muistaa vain yhden asian
- Johannes Kläbolta villi idea – ”Iivon mukaan voisi nimetä vaikka koko stadionin”
- Johannes Kläbo menettää yli 13 miljoonaa – shokkiratkaisu tuli yllättäen
- Jasmi Joensuu: raju kuva!
- Ilkka Herola räjäytti somen – julkaisi yllättävän kuvan Minja Korhosesta
- Emil Liekarin ala-arvoinen heitto käynnisti myrskyn – latoi nyt suoraa puhetta IL:lle
- Jessie Diggins paljasti – täysin uusi aluevaltaus uran jälkeen
- Janne Ahonen kertoi Ylelle Igor Medvedin kohtalosta – ”Odotettu ratkaisu”
- Johannes Kläbolta villi idea – ”Iivon mukaan voisi nimetä vaikka koko stadionin”
- Wilma Murto jäi kolmanneksi – näin käy MM-paikan
- Kummallinen episodi maratonilla – Alisa Vainio vähät välitti kilpakumppanin tempusta
- Johannes Kläbo vihjaa tulevasta haastajasta – ”Ensi vuodesta tulee vaikea”