Ylen olympialähetykset saavat ennennäkemättömän rajoituksen, kun niiden näyttäminen asetetaan maksumuurin taakse ravintoloissa ja muissa kaupallisissa tiloissa. Asiasta uutisoi muun muassa Satakunnan Kansa.

Ravintoloiden on ostettava lisenssi näyttääkseen Ylen ilmaisia kanavia olympialähetysten aikaan. Sama käytäntö on kaikissa Pohjoismaissa, joissa lisenssiä myy Allente Group, jonka omistajana on taas Viaplay Group.

Suomen lain kannalta tilanne on ongelmallinen, koska lain mukaan Ylen televisio-ohjelmisto pitäisi olla kaikkien saatavilla yhtäläisin ehdoin.

– Mielestäni maksun periminen siitä, että näytetään veroilla rahoitettua Ylen kanavaa julkisesti, ei sovi yhtiölle asetettuun velvollisuuteen, Matkailu- ja Ravintolapalvelut ry:n lakiasiainjohtaja Kai Massa kertoo SK:n haastattelussa.

– En ole nähnyt tällaista aiemmin. Hämmästyin itsekin, kun kuulin asiasta. Tämä asia on syytä nostaa julkisuudessa esiin vähän isomminkin.

Satakunnan Kansan tavoittaman Yleisradion mukaan se on voimaton tilanteessa.

– Koska Yle on ei-kaupallinen julkisen palvelun mediayhtiö, Ylellä ei ole olympialaisiin kaupallisia oikeuksia, joihin kuuluu muun muassa julkinen esittäminen kaupallisesti esimerkiksi baareissa ja ravintoloissa, Yleltä selvitettiin lehdelle tilannetta.

LUE MYÖS: