Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
Norjan hiihtotähti Johannes Hösflot Kläbo joutuu jättämään väliin Holmenkollenin perinteisen 50 kilometrin kilpailun. Norjan hiihtoliitto kertoi perjantaina, että sprinttikilpailussa kaatunut Kläbo kärsii lievästä aivotärähdyksestä.
Kläbo kaatui torstaina Drammenin maailmancupin sprintissä ja löi tilanteessa päänsä. Hänet vietiin kilpailun jälkeen sairaalaan tarkempiin tutkimuksiin.
Perjantaina Kläbo julkaisi Instagramissa kuvan sairaalasängystä ja kertoi voinnistaan seuraajilleen.
– Kaaduin eilen ja löin pääni aika kovaa, mutta onneksi kaikki on kunnossa. Sain aivotärähdyksen, joten otan muutaman päivän vapaata sekä treeneistä että netistä, jotta kaikki asettuu kunnolla. Sain vain yhden pään, joten siitä pitää pitää hyvää huolta. Kiitos kaikille yhteydenottaneille ja ilmoittautuneille, arvostan todella paljon.
Kläbon poisjäänti tarkoittaa, ettei hän starttaa lauantaina Holmenkollenin 50 kilometrin kilpailussa.
Ruotsin sprinttitähti Linn Svahn kommentoi norjalaisen kaatumista NRK:lle ennen kuin Kläbon tilanteesta kerrottiin virallisesti. Svahn tietää itsekin, miltä vastaava tilanne voi tuntua, sillä hän sai viime vuonna kovan tällin päähänsä.
– Se näytti kamalalta.
– Jos hänen päässään on jotain vikaa, hänen on tehtävä kaikki oikein sen parantamiseksi.
Svahn muistutti myös, että palautuminen päävammasta on hyvin yksilöllistä.
– Se vaihtelee henkilöstä toiseen, mutta on tärkeää kuunnella kehoaan ja käyttää siihen tarvittava aika. Päätä ei voi sotkea.
NRK:n asiantuntija Torgeir Björn pitää Kläbon päätöstä jättää kilpailu väliin oikeana ratkaisuna.
– Vaativien päävammojen kanssa kannattaa olla erittäin varovainen. Lievä aivotärähdys ei sovi yhteen 50 kilometrin hiihdon kanssa Holmenkollenissa alle kaksi päivää Drammenissa tapahtuneen kaatumisen jälkeen.
Julkaisuun tästä.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Ella Junnila avautuu vaikeasta ajasta – ”maailmaa sai katella sängyn pohjalta”
- Johannes Kläbo teki hirmuisen tilin – Iivo Niskanen jäi kauas taakse
- Ruotsin mieshiihto kaaoksessa – lajilegendalta armoton arvio
- Frida Karlsson päätyi epätoivoiseen ratkaisuun – latasi suoran kommentin joukkuekaverista IL:lle
- Suvi Minkkisen kilpasisko yllätti – Milanon olympiavitosen ura ohi 27-vuotiaana!
- Johannes Kläbo vietiin sairaalaan – tämä on tilanne nyt
- Johannes Kläbo vietiin sairaalaan – tämä on tilanne nyt
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- Hurjaa draamaa Drammenissa – Johannes Kläbo kaatui rajusti ja loukkaantui!
- Suuri nimi on poissa – olympiakultaa voittanut juoksija on kuollut
- Apu: Arsi Ruuskasen testitulos hämmästytti leirillä – ”hitto tuolla on kova kone”
- Norjan hiihdon supertähti tyri pahasti – Sami Jauhojärveltä kylmäävä väite
- Suvi Minkkisen kilpasisko yllätti – Milanon olympiavitosen ura ohi 27-vuotiaana!
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Wilma Murto: yllätysuutinen!
- Huippuhiihtäjä kärähti dopingista – maajoukkuekaverin neljä sanaa Iltalehdelle paljastivat karun totuuden