Ruotsin hiihtokohu syvenee – Frida Karlsson reagoi kohuun
Ruotsin maastohiihtomaajoukkueen ympärillä on noussut kohu olympialaisten jälkeen, vaikka joukkue menestyi Milano–Cortinan kisoissa erinomaisesti. Ruotsi keräsi kilpailuista yhteensä kymmenen mitalia: viisi kultaa, neljä hopeaa ja yhden pronssin.
Expressenin mukaan osa hiihtäjistä on menettänyt luottamuksensa päävalmentaja Anders Byströmiin ja vaatii hänen siirtämistään sivuun tehtävästään.
Yksi kritiikin kohteista liittyy naisten 50 kilometrin kilpailuun. Lehden tietojen mukaan joukkueen johto oli luvannut kilpailupaikan viidelle urheilijalle, vaikka lähtöpaikkoja oli vain neljä. Lopulta sprintin olympiavoittaja Linn Svahn jäi kilpailun ulkopuolelle.
Kilpailu päättyi Ruotsin kannalta vaisusti, sillä radalla nähtiin lopulta vain kaksi ruotsalaista. Joukkueeseen nimetyt Frida Karlsson ja Jonna Sundling sairastuivat, ja Svahn oli jo palannut kotiin.
Urheilijat ovat kritisoineet joukkueen johtoa myös puutteellisesta viestinnästä ja johtamisesta.
Kaksi olympiakultaa voittanut Frida Karlsson kommentoi kohua medialle. Hänen mukaansa asiaa ei pitäisi käsitellä julkisesti ennen sisäistä keskustelua.
– Tuntuu siltä, että tästä on tullut henkilökohtainen hyökkäys, hän sanoo Radiosportenin haastattelussa Aftonbladetin mukaan.
– Mielestäni on vähän surullista, että tällainen asia tulee esiin joukkueen ulkopuolella, ennen kuin olemme arvioineet ja todella keskustelleet siitä sisäisesti, Karlsson jatkaa.
Karlsson kommentoi asiaa myös SVT:lle ja muistutti, että virheitä tapahtuu kaikille.
– Olemme kaikki ihmisiä, ja kaikki tekevät virheitä. Joten se on inhimillistä. Ja mielestäni kaikissa ryhmissä on aina kehitettävää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ruotsin hiihtokohu syvenee – Frida Karlsson reagoi kohuun
- Niko Anttola täräytti: Ylivoimainen maailmanmestaruus!
- ”Ranskalaiset ovat juhlineet…” – Kaisa Mäkäräisen arvio kääntyi päälaelleen
- Shokkitieto sai Viaplayn lähetyksen sekaisin – suomalaishiihtäjälle ankara rangaistus
- Ei ole totta! Jasmi Joensuun kisat ohi
- Olympiasankari Hirvonen paljastaa Ylelle menestyksen taustan – yksi henkilö oli ratkaisevassa roolissa
- Talviparalympialaisten avajaisissa kohu – Venäjä sai kylmän vastaanoton
- Olympialaisten superlupaus on loukkaantunut vakavasti – selkäydinvamma mahdollinen, useita leikkauksia tehty
- Alle kuukausi rajusta onnettomuudesta – Lindsey Vonn jo kuntosalilla
- Dopingpommi: 100 metrin maailmanmestari ja olympiamitalisti kahden vuoden pannaan
- Suomi nappasi MM-hopeaa huipputrillerissä
- Shokkitieto Lahdesta: Mäkihypyn supertähti hylättiin – Antti Aalto nousee!
- Karmea käänne Lahdessa – neljä Suomen hiihtomiestä ulos maailmancupista!
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Ruotsi juhli olympiamitaleita – mutta kulisseissa kuohuu rajusti
- Dopingpommi: 100 metrin maailmanmestari ja olympiamitalisti kahden vuoden pannaan
- Ruotsille kaksoisvoitto Kontiolahdella – yksi ele sulatti katsojien sydämet
- Suomen maajoukkuehiihtäjä: ura ohi!
- Suomalaislupaus loistovireessä nuorten MM-kisoissa – palkintosija lähellä
- IL: Tämä on Jasmi Joensuun tilanne nyt