Suomen naishiihtäjien parhaasta sijoituksesta Salpausselän kisojen sunnuntain 10 kilometrin perinteisen kilpailussa vastasivat Jasmi Joensuu ja Johanna Matintalo. Kaksikko jakoi kahdeksannen sijan.

Sen sijaan kokeneemmat suomalaiset Kerttu Niskanen ja Krista Pärmäkoski jäivät tällä kertaa kauas kärjestä. Niskanen sijoittui 22:nneksi ja Pärmäkoski 28:nneksi.

Viaplayn asiantuntija Sami Jauhojärvi arvioi kilpailua lähetyksessä ja totesi, että suomalaisilta tähtihiihtäjiltä nähtiin vaisu päivä.

– Totutut tuloksentekijät, eli Kepa ja Krista, eivät ole edelleenkään sillä tasolla, millä on totuttu näkemään. Ei pystynyt Krista yllättämään, ei näköjään Kepala vielä kone auennut. Ei tullut lähellekään sellaista suoritusta kuin mitä nähtiin olympialaisissa. Vaikka on käynyt lepäämässä kotona ja tehnyt hyvän valmistavan harjoituksen, kun se on ollut yskähtelyä koko se kausi, niin se jatkuu edelleen. Toivottavasti ei ihan loppuun asti. Mutta hienosti Joensuu-Matintalo kuitenkin kymppisakissa jaetulla kahdeksannella sijalla, arvioi Jauhojärvi.

Jauhojärven mukaan etenkin Niskasen suoritukseen kohdistui odotuksia.

– Sinänsä Niskanen ei ilahduttanut meitä samalla lailla kuin mitä odotus oli. Mutta yksittäinen huono päivä. Nyt tässä on tullut kuitenkin pari viikkoa kisataukoa olympialaisista. Siellä on se viisikymppinen taustalla. Yksi yksittäinen kilpailu saattaa nostaa taas sitä suorituskykyä ihan erilaiselle tasolle. Kun miettii Kepankin eroa keulaan, se on neljä prosenttia. Okei, otetaan siitä huono päivä, pari prosenttia pois, niin olisi tuossa reilusti kymppisakissa, arvioi mies.

Lähetyksessä keskusteltiin myös siitä, voisivatko Joensuu ja Matintalo osallistua Holmenkollenin 50 kilometrin vapaan kilpailuun.

– Mitä arvelet? Mitäpä lottoat Musti? Kuinka paljon tuossa on sellaista pohdintaa nyt esimerkiksi Joensuulla ja Matintalolla tuon suhteen. Että Oslossa olisi viisikymppiä vaparilla tarjolla kyllä vai ei. Kuinka paljon tällaista mietintää tässä on käytännössä? kysyi selostaja Jussi Eskola.

Jauhojärvi ei kuitenkaan pitänyt ajatusta järkevänä.

– No ei missään nimessä. En suosittele, että siitä on sitten kuitenkin aikaero ja matkustus vielä sen jälkeen Jenkkeihin. Siellä on kolme hyvää kilpailua tarjolla, että ei kannata riskeerata nyt tuossa. Kumpikaan ei, no varsinkaan voisin sanoa, että Matintalolle vapaa viisikymppiä, vaikka onkin kestävä hiihtäjä, niin sitten muutaman pisteen vain voisi saada, kiteytti Jauhojärvi.

LUE MYÖS:

Lauri Salonen |