Vapaaottelija Makwan Amirkhani on saanut syytteen pakottamisesta seksuaaliseen tekoon, uutisoi Yle Urheilu. Asia on parhaillaan käsittelyssä Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa.

Syyte liittyy tapahtumiin, joista ei ole toistaiseksi tarkempaa julkista tietoa. STT:n tiedotteen mukaan ei ole selvää, mihin väitetty teko tarkalleen liittyy.

Amirkhani oli esillä myös viime kesänä, kun laulaja Mira Luoti kertoi PMMP-dokumentissa joutuneensa seksuaalisen väkivallan uhriksi televisiosarjan kuvauksissa. Hän ei tuolloin kertonut sarjan nimeä.

Myöhemmin selvisi, että kyse oli televisiosarjasta Julkkisselviytyjät, jossa Luoti kilpaili Amirkhanin parina. Amirkhani kiisti tuolloin syyllistyneensä lainvastaisiin tekoihin.

Asia käsitellään oikeudessa, eikä siitä ole vielä annettu ratkaisua.

LUE MYÖS: