Nyt jysähti – Frida Karlsson aikoo vaihtaa lajia!
Ruotsin maastohiihtotähti Frida Karlsson pohtii uralleen uutta suuntaa ja kertoo olevansa kiinnostunut kokeilemaan täysin toista lajia: polku- ja ultrajuoksua.
Karlsson sanoo Expressenin haastattelussa, että ajatus uusista haasteista motivoi häntä harjoituskaudella.
– Haluaisin mieluummin löytää jotain uutta, mitä voin kokeilla. Juuri sellaiset asiat motivoivat minua, Karlsson kertoo.
Karlsson kertoo olevansa kiinnostunut erityisesti Adidasin polkujuoksutiimistä, joka kilpailee UTMB-sarjassa. Kyse olisi pitkistä maastomatkoista, jopa ultramatkoista.
– Olen todella kiinnostunut juoksemisesta. Sponsorillani Adidasilla on polkujuoksujoukkue, joka kilpailee UTMB-cupissa. Se vaikuttaa mukavalta porukalta, Karlsson kuvailee.
Hän pohtii myös lajien vaativuutta realistisesti:
– Ultramaastojuoksua siis? Kyllä, aika pitkiä matkoja, kuten 60 kilometriä. Mutta monet kilpailut järjestetään myös todella kauniissa paikoissa.
Sprinttihaaveet eivät ole kadonneet
Vaikka juoksu kiinnostaa, Karlssonilla on edelleen ajatuksia myös hiihdon sprinttimatkoista. Viime vuosina hän on keskittynyt enemmän pitkiin matkoihin kantapäävamman vuoksi, mutta tilanne on nyt parempi.
– Nyt kantapää on paremmassa kunnossa kuin vuosiin, hän sanoo.
Se avaa mahdollisuuden paluuseen sprinttiin.
– Niin. On tuntunut tylsältä olla niin usein sivussa maailmancupissa. Ja tiedän, että pystyn parempaan sprintissä kuin mitä olen viime aikoina näyttänyt.
Karlsson myöntää, että sprintit kiehtovat edelleen, vaikka paikka Ruotsin kovassa joukkueessa ei ole helppo.
– Rakastan kilpailemista. Unelmamaailmassani hiihtäisin kaikki maailmancupin kilpailut ja voisin taistella kokonaiscupin voitosta. Että voisin kilpailla täysin vapaasti, ilman pelkoa – mennä vain täysillä. Se olisi minulle vapautta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Carlos Alcarazin karu uutinen järkyttää – Wimbledon kokee valtavan menetyksen
- Emma Tainio paljasti hurjan leirireissun – hätänumeroon soitettiin Portugalissa
- 19-vuotias huippulupaus potkittiin maajoukkueesta tv-ohjelman vuoksi
- Ruotsin tähtilupaus keskeytti kautensa – taustalta paljastui vakava syömishäiriö
- Elina Lampela avasi vaikean jaksonsa – suora tunnustus vauhdistaan
- Näin katsot yleisurheilun Timanttiliigaa ilmaiseksi
- Saara Keskitalo räjäytti heti kauden avauksessa – hurja aika Italiassa
- Alppihiihdon salarakkaus paljastui – Lindsey Vonn yhdistettiin samaan mieheen
- Ilkka Herola kuittasi muhkeat bonukset olympiamenestyksestä
- Jake Paulilta raju väite jättiyhtiöstä – ”He vihaavat minua niin paljon”
- Ilkka Herola kuittasi muhkeat bonukset olympiamenestyksestä
- Saara Keskitalo räjäytti heti kauden avauksessa – hurja aika Italiassa
- MTV: Juhamatti Aaltonen sanoi sen suoraan – tämä mies ulos Leijonien ykkösketjusta!
- Virolaismedian väite ravistelee hiihtomaailmaa – Virolaislegendasta rajut dopingväitteet
- Alppihiihdon salarakkaus paljastui – Lindsey Vonn yhdistettiin samaan mieheen
- Silja Kosonen myönsi suoraan – ”Tulee pieni paniikki”
- Suuri suru: 30-vuotias vapaaottelutähti hukkui sankariteossa
- Elina Lampela avasi vaikean jaksonsa – suora tunnustus vauhdistaan
- Näin katsot yleisurheilun Timanttiliigaa ilmaiseksi
- “Kaikki meni roskiin” – Suomen miesjuoksijan kausi ohi ennen alkua