Entinen huippuhiihtäjä Riitta-Liisa Lassila on kertonut nykyisestä elämästään avoimesti Instagramissa.

Lassila kirjoitti torstaina sosiaalisessa mediassa, että hänen elämässään on tapahtunut suuria muutoksia.

Voit lukea Lassilan tuoreimman Instagram-julkaisun kokonaisuudessaan alta.

– Paljon on mahtunut tähän vuoteen. Suurin asia on muutto lappiin, Sirkan kylään. Oon oppinu pyytään apua, saamaan apua ja selviytymään myös yksin.

– Rakastan meijän sympaattisen pikku kylän energiaa ja mahdollisuuksia, mutta vielä enempi rakastan ympärillä olevaa luontoa.

– Viime kesänä koin niin suuria onnellisuuden tunteita juostessani poluilla pitkin tuntureita, etten malttaisi oottaa että loputkin lumet sulaa.

– Vuoden aikana olin usein uudella seikkailualueella, mutta myös tutulla ja turvallisella mukavuusalueella. Heittäydyin, välillä horjuin ja välillä kaaduin, mutta pääasiassa pysyin pystyssä.

– Tämän vuoden aikana sain elämääni myös uusia ihmisiä. Ystäviä, tuttuja ja naapureita. Oon onnellinen jokaisesta teistä. Ihana ku ympärillä on eri-ikäisiä ja erilaisia ihmisiä, omalla tarinallaan.

– Koin välillä myös älytöntä kaipuuta. Olen ikävöinyt perhettäni ja jotain, jonka tiesin olevan vain lainassa.

– Työssäni hiihdonopettajana koin valtavaa iloa kun näin onnea ja onnistumisen iloa asiakkaideni kasvoilla.

– Tärkein tässäkin vuodessa on kuitenkin Ida Roponen aina minun rakkain pieni patteri, joka osaa sanoa aina oikeat sanat tilanteessa kuin tilanteessa.

– Ja ystävät, te kaikki siellä eri puolella suomea, rakastan teitä enkä malttaisi oottaa että pääsen halaamaan teitä joka ikistä kesän aikana. Rakastan teitä.

– Tiiän että meijän elämään tulee pian uusia ja jänniä asioita ja paljon naurua, iloa ja onnea

– Kaiken kaikkiaan aika mieletön vuosi takana. Ja nyt, uudet seikkailut alkakoon.

– Tää on oikein hyvä ikä, 48 vuotta täyttänyt Lassila kirjoitti.

Voit katsoa julkaisun myös täältä.

LUE MYÖS: