Nooralotta Neziri tekee odotetun paluun – pitkä kuntoutus päättyi ilouutiseen
Suomalaisen yleisurheilun tunnetuimpiin pikajuoksijoihin kuuluva Nooralotta Neziri on valmis palaamaan kilpailuihin pitkän kuntoutusjakson jälkeen. Yli kymmenen kuukautta sivussa ollut juoksija kertoi sosiaalisessa mediassa iloisia uutisia ennen kauden avaustaan.
Neziri nähdään keskiviikkona Oulussa järjestettävässä Challenger-kilpailussa, jossa hän tekee ensimmäisen kilpailustarttinsa sitten viime syksyn loukkaantumisen.
– Niin siinä vaan kävi, että polvileikkauksesta selvittiin juoksukuntoon ja pääsen juoksemaan sileitä matkoja kesällä, Neziri iloitsee.
Päivitys kertoo paljon myös nykytilanteesta. Vaikka juoksukunto on löytynyt, viestistä voi päätellä, ettei polvi ole vielä valmis kestämään täysipainoisesti hänen erikoislajinsa, 100 metrin aitajuoksun, vaatimuksia. Tämän vuoksi Neziri nähdään ainakin toistaiseksi sileillä sprinttimatkoilla.
33-vuotias konkari on suomalaisen aitajuoksun kestomenestyjiä. Hän on voittanut urallaan kuusi Suomen mestaruutta ja edustanut Suomea useissa arvokilpailuissa. Viime vuosina hänen uransa on kuitenkin sisältänyt myös vastoinkäymisiä loukkaantumisten muodossa.
Takaisku osui erityisen hankalaan hetkeen syksyllä 2025. Neziri loukkasi polvensa valmistautuessaan Tokion MM-kisoihin, ja edessä oli pitkä kuntoutus sekä leikkaus. Ennen loukkaantumistaan hän oli ehtinyt osoittaa olevansa uransa parhaassa vauhdissa.
Julkaisuun tästä.
LUE MYÖS:
- Presidentti Alexander Stubb räväytti puhelussa – yksi hetki jäi erityisesti mieleen
- Asiantuntijat puivat Alisa Vainion keskeytystä – kiinnostava arvio
- Suomalaisseuralta shokki-ilmoitus – vetäytyy liigasta kauden kynnyksellä
- Nooralotta Neziri tekee suuren muutoksen – muutto edessä
- Englannin jalkapallon entinen suurlupaus kuoli vain 32-vuotiaana
- Hiihdon Suomen Cup 2026-2027: Ohjelma, TV, Tulokset
- Merkittävä sopimus! Hiihdot näkyvät Ylellä pitkään
- Maajoukkuelegenda julkaisi haikean päivityksen – pitkä maajoukkueura päättyy
- IL: 19-vuotias maajoukkuehiihtäjä iski testissä Iivo Niskaselle jauhot suuhun – perään paljonpuhuva kommentti
- Uskomaton tulos! 18-vuotias superlupaus murskasi olympiavoittajan
- Nyt on tylyä! Teuvo Teräväiselle murskaava ilmoitus heti kauden alussa
- Suomalaissuunnistaja sanoi hyvästit maajoukkueelle – taustalla yksi ratkaiseva asia
- Nooralotta Neziri julkaisi uusia kuvia – ”Paikalla oli maailman paras koutsi”
- Suomen keihäskarjut laitettiin koville – hurjat tulokset Cooperin testissä
- Erik Kulstad teki valintansa – tässä ovat Suomen ampumahiihtäjät maailmancupin avaukseen
- IL: 19-vuotias maajoukkuehiihtäjä iski testissä Iivo Niskaselle jauhot suuhun – perään paljonpuhuva kommentti
- Suomalaisseuralta shokki-ilmoitus – vetäytyy liigasta kauden kynnyksellä
- Merkittävä sopimus! Hiihdot näkyvät Ylellä pitkään
- Nooralotta Neziri tekee suuren muutoksen – muutto edessä
- Raiskauksesta tuomittu ex-kiekkoilija Hannu Pikkarainen – uusi elämä Lapissa