Suomen mitalitili karttui jälleen alle 18-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisoissa, kun Jere Murto heitti vakuuttavasti Euroopan mestariksi Italian Rietissä.

Vasta 17-vuotias suomalaislupaus oli finaalissa täysin omaa luokkaansa. Murto sinkautti 700 gramman keihään uuteen ennätykseensä 80,41, eikä yksikään kilpailija pystynyt haastamaan hänen ylivoimaista suoritustaan.

Voittomarginaali kasvoi poikkeuksellisen suureksi. Hopealle sijoittunut Britannian Edward Scott jäi suomalaisesta yli kymmenen metriä heitettyään 70,02, kun taas pronssin nappasi Sveitsin Jevin Rasanayagam tuloksella 69,06.

Yli 80 metrin kaari on alle 18-vuotiaiden tasolla erinomainen tulos, etenkin kun kilpailussa käytetään vielä 700 gramman keihästä. Miesten yleisessä sarjassa heittoväline painaa 800 grammaa, joten nuorten tuloksia ei voi verrata suoraan aikuisten tilastoihin.

Suomella oli finaalissa mukana myös toinen edustaja. Aapo Ryynänen sijoittui yhdeksänneksi tuloksella 61,62.

Murto on kuulunut jo pidempään ikäluokkansa lupaavimpiin suomalaisheittäjiin, mutta EM-finaalissa nähty suoritus nostaa hänet entistä vahvemmin myös kansainväliseen valokeilaan.

LUE MYÖS: