Emma Tainio avautui rajusti Kalevan kisojen pettymyksestä – ”Jättää sydämen tyhjäksi”
Emma Tainio kertoo Instagram-päivityksessään, että Kalevan kisojen viikonloppu jätti hänelle ristiriitaiset tunteet. Mitali tuli, mutta tavoitteet jäivät kauas siitä, mitä hän oli itselleen asettanut.
Tainio nappasi Jyväskylässä 100 metrin pronssia, mutta 200 metrillä hän jäi neljänneksi. Juuri ratakierroksen puolikkaalle ladattiin suurimmat odotukset, sillä taustalla oli vahva alkukesä ja jopa mahdollisuus tavoitella Birminghamin EM-kisojen tulosrajaa.
Kilpailujen jälkeen Tainio julkaisi sosiaalisessa mediassa poikkeuksellisen avoimen kirjoituksen, jossa hän kertoi pettymyksestään.
– Takana viikonloppu ja yhdet Suomen mestaruuskilpailut, joista tällä kertaa mukaan pronssia 100m ja 4. sija 200m!
Tulokset eivät vastanneet hänen odotuksiaan, ja urheilija myöntää käsittelevänsä pettymystä edelleen.
– Tavoite tälle viikonlopulle oli tottakai paljon kovempi. Sijoituksellisesti ja tuloksellisesti. Kun tälle uhraa kaikkensa ja antaa koko sydämensä, jättää tällainen sen tyhjäksi. Se saa kyseenalaistamaan kaikkia valintoja ja käytettyjä tunteja. Vaikka kyse ei olisikaan muusta, kuin heikosta päivästä ja hieman ohi laukaistusta kuntohuipusta. Huippu-urheilun todellisuus ei koe sääliä. Pitää toimittaa, juuri ajallaan.
Tainion alkukausi osoitti kuitenkin, että vauhtia löytyy. Hän onnistui kesäkuussa tekemään uransa parhaita juoksuja, minkä vuoksi usko loppukauteen ei ole kadonnut.
Juoksijan mukaan kilpailukausi jatkuu vielä, vaikka seuraavat kilpailut eivät olekaan vielä varmistuneet.
– Eiköhän tästä kuitenkin vielä nousta! Kesäkuussa saavutettiin hyvä tuloskunto, joka saadaan varmasti esiin loppukauteen. Kisakausi jatkuu vielä, aika ja paikka vain kysymysmerkkinä. Kerron, kun tiedän.
Julkaisuun tästä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Emma Tainio avautui rajusti Kalevan kisojen pettymyksestä – ”Jättää sydämen tyhjäksi”
- Suomen EM-joukkue kasvoi – yksi nimi joutuu vielä piinaavaan odotukseen
- Wilma Heltelä teki yllättävän päätöksen SM-kullan jälkeen – katkaisee nyt kaiken
- Kaikki yleisurheilun EM-kisoista 2026
- Hurja tilipäivä: näin paljon Suomen uusi UFC-tähti tienasi debyyttiottelussaan
- Nora Lindahl kritisoi Ruotsia rajusti – nyt tuli tiukka vastaisku
- KSML: Matti Nykäsen omaiset hämillään – mystinen laatta ilmeistyi Jyväskylään
- IL: Suomalaisurheilijoiden pitkä parisuhde ohi – vahvistus tuli Kalevan kisojen yhteydessä
- Nooralotta Neziri avasi sydämensä – paljasti uransa synkimmät hetket
- Herkullista vihjailua Kalle Rovanperästä
- IL: Suomalaisurheilijoiden pitkä parisuhde ohi – vahvistus tuli Kalevan kisojen yhteydessä
- Alisa Vainion poissaolo ihmetytti Kalevan kisoissa – nyt tuli vastaus
- Suomen korkeushyppääjät pääsivät yllättämään kisajärjestäjät Kalevan kisoissa
- Suomalaisjuoksija älähti Kalevan kisojen ratkaisusta – ”Herrajumala!”
- Suomalaisheittäjä avautui rajusta pettymyksestä – EM-unelma jäi hiuskarvan päähän
- Wilma Heltelä teki yllättävän päätöksen SM-kullan jälkeen – katkaisee nyt kaiken
- Frisbeegolfin SM-kisoissa nähtiin uskomaton suoritus – video leviää
- Nora Lindahl kritisoi Ruotsia rajusti – nyt tuli tiukka vastaisku
- KSML: Matti Nykäsen omaiset hämillään – mystinen laatta ilmeistyi Jyväskylään
- IS: Suomalaisjuoksija oksenteli Kalevan kisoissa: ”Onneksi en kuollut”