Saksalainen hiihtosivusto xc-ski.de kertoo, että vuoden 2022 olympiavoittaja Katharina Hennig Dotzler päättää pitkän huippu-uransa tulevan talven jälkeen. Yllätys ei kuitenkaan syntynyt hetkessä, sillä saksalaishiihtäjä teki lopettamispäätöksen jo vuosi sitten.

30-vuotias Hennig Dotzler paljasti haastattelussa eläneensä koko viime kauden tietoisuuden kanssa siitä, että jokainen kilpailu ja harjoitus saattoi olla viimeinen laatuaan.

– Se on todella erityinen tunne. Asia on ollut näin viime vuoden kauden avauskisasta saakka. Tiedän aina, kun teen asioita viimeistä kertaa. Olin tietoinen, että esimerkiksi tämä oli minun viimeinen rullahiihtokisani maajoukkueen kanssa, Hennig Dotzler kertoi.

Saksalainen kuuluu maansa menestyneimpiin hiihtäjiin viime vuosilta. Hänen uransa kirkkaimmaksi saavutukseksi jäi Pekingin olympialaisten parisprintin kultamitali, jonka hän voitti yhdessä Victoria Carlin kanssa.

Viimeinen kausi saa myös tavallisuudesta poikkeavan valmistautumisen. Hennig Dotzler kertoi hakevansa inspiraatiota Ruotsin tähtihiihtäjä Frida Karlssonilta.

– Aion viettää lokakuussa yksityisen harjoitusleirin Teneriffalla mieheni, isäni ja sisareni kanssa, aivan kuten Frida on aina tehnyt. Sitten voimme testata itseämme ja harjoitella siellä, hän sanoi.

Samalla Hennig Dotzler saa vielä kerran rinnalleen tutun joukkuekaverin. Dopingrangaistuksensa kärsinyt Victoria Carl palaa Saksan maajoukkueeseen, mikä tarkoittaa, että olympiakultaduo nähdään jälleen yhdessä.

Hennig Dotzlerin meriittilista on vakuuttava. Olympiakullan lisäksi hän on saavuttanut olympiahopean viestissä sekä MM-kilpailuista hopea- ja pronssimitalin viestistä. Maailmancupin kokonaiskilpailussa hänen paras sijoituksensa on seitsemäs.

LUE MYÖS: