Otto Virtasen vastustaja ylisti suomalaista – ”Hän pelasi mahtavasti”
Otto Virtanen järjesti yhden suomalaisen tenniksen kovimmista yllätyksistä vuosikausiin kaatamalla Wimbledonin avauskierroksella turnauksen neljänneksi sijoitetun Ben Sheltonin huikean viisieräisen taistelun päätteeksi.
ATP-rankingissa sijalla 140 oleva Virtanen voitti maailmanlistan viidentenä olevan yhdysvaltalaisen lukemin 6–4, 3–6, 6–7, 6–2, 7–6 ja eteni uransa merkittävimpään grand slam -voittoon.
Ottelu tarjosi draamaa aivan loppuun asti. Ratkaisuerän katkaisupelissä Shelton näytti jo marssivan jatkoon johdettuaan pistein 8–5, mutta suomalainen ei suostunut luovuttamaan. Virtanen voitti loppuhetkien ratkaisevat pallot, piti omat syöttönsä ja onnistui murtamaan yhdysvaltalaisen ratkaisevilla hetkillä.
Voitto nostaa Virtasen itseluottamuksen varmasti uusiin lukemiin, sillä Shelton lukeutuu tämän hetken maailman vaarallisimpiin nuoriin pelaajiin ja oli yksi turnauksen ennakkosuosikeista.
Myös yhdysvaltalainen antoi ottelun jälkeen tunnustusta suomalaisen esitykselle.
– Virtanen pelasi mahtavasti ja löi palloa todella lujaa koko ajan. Hän on aggressiivinen pelaaja eikä hän juuri tehnyt virheitä. Hän ei juuri hätäillyt ja onnistui näin viemään tiukat pallot nimiinsä, kehui Shelton.
Sheltonille tappio oli poikkeuksellisen kova isku. Kyseessä oli hänen uransa ensimmäinen avauskierroksen tappio Wimbledonissa ja samalla ensimmäinen grand slam -turnauksen ensimmäisen kierroksen putoaminen sitten Australian avointen vuonna 2023.
Yhdysvaltalainen myönsi myös, ettei syöttöpeli ollut normaalilla tasolla.
– Minulla ei ollut tänään paras syöttöpäivä, joten paljon jäi ilmaisia pisteitä saamatta, mitä normaalisti tulee, joten sain taistella monissa peleissä pisteistä tosissani.
Tilastoissa nähtiin mielenkiintoinen asetelma. Shelton paukutti ottelussa 19 ässää, mutta hänen ykkössyöttönsä ei ollut totutun tehokas. Hän voitti ensimmäisistä syötöistään 74 prosenttia ja sai ne ruutuun 69 prosentin varmuudella.
Virtanen puolestaan sai ykkössyöttönsä sisään vain 54-prosenttisesti, mutta onnistui voittamaan niillä peräti 80 prosenttia pisteistä. Juuri tehokkuus tärkeimmillä hetkillä muodostui suomalaisen suurimmaksi vahvuudeksi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Wimbledonissa nähtiin suuri yllätys – tennislegendan tie katkesi heti alkuunsa
- Otto Virtasen vastustaja ylisti suomalaista – ”Hän pelasi mahtavasti”
- Topi Raitanen palaa vihdoin radalle – yllätysratkaisu herättää huomiota
- Täyskäännös kansainvälisessä urheilussa – venäläiset palaavat huipputasolle vuosien tauon jälkeen
- Suomen ennätysnainen tekee paluun loukkaantumisen jälkeen – ”Olen hieman keskeneräinen”
- Nooralotta Neziri tekee odotetun paluun – pitkä kuntoutus päättyi ilouutiseen
- Annimari Korte jätti radat taakseen – nyt toteutui lapsuuden jättihaave
- Ex-maajoukkuehiihtäjän elämä muuttui täysin – ei kaipaa takaisin ladulle
- Ella Junnila avautui kisojen jälkeen: ”Olisin tarvinnut toiset silmät katsomoon”
- Suvi Minkkisen ympärille rakentuu yllätysjoukko – uusi kansainvälinen tiimi julki
- Ex-maajoukkuehiihtäjän elämä muuttui täysin – ei kaipaa takaisin ladulle
- Suomen ennätysnainen tekee paluun loukkaantumisen jälkeen – ”Olen hieman keskeneräinen”
- Täyskäännös kansainvälisessä urheilussa – venäläiset palaavat huipputasolle vuosien tauon jälkeen
- Annimari Korte jätti radat taakseen – nyt toteutui lapsuuden jättihaave
- Janne Ahosen rakkausloma jatkuu yhä – kuvat Norjasta keräävät huomiota
- Suvi Minkkisen ympärille rakentuu yllätysjoukko – uusi kansainvälinen tiimi julki
- 50-vuotias suomalaislegenda hämmästyi itsekin – Suomen ennätys syntyi Turussa
- Nooralotta Neziri tekee odotetun paluun – pitkä kuntoutus päättyi ilouutiseen
- Ella Junnila avautui kisojen jälkeen: ”Olisin tarvinnut toiset silmät katsomoon”
- Suomen moniottelutähti kiitää kovaa vauhtia huipulle – ikäluokan eliittiä jo nyt