Selostajalegenda Antero Mertaranta on saanut mielenkiintoisen pestin.

Yleisurheiluliitto tiedotti sunnuntaina verkkosivuillaan, että Mertaranta palaa yleisurheilun Ruotsi-ottelun selostajaksi ensi viikonloppuna 29.–30.8. Helsingin Olympiastadionilla.

Mertaranta selosti Ruotsi-ottelun viimeksi vuonna 2024, kun Suomi voitti sekä miesten että naisten maaottelun ensimmäistä kertaa 26 vuoteen.

Ruotsi-ottelun selostus- ja juontotiimiin kuuluu myös entinen huippujuoksija Oskari Mörö. Mörö toimii Ruotsi-ottelussa kentällä juontajana ja urheilijoiden haastattelijana.

Huippuammattilaista koostuvan selostustiimin täydentävät kokenut yleisurheilukuuluttaja Juha Kylänpää toimien Mertarannan selostajaparina. 

Suomen suurimmissa juoksutapahtumissa, kuten Helsinki City Runilla ja Naisten Kympillä juontajana useita kertoja ihastuttanut Catariina Pettersson tulee puolestaan Oskari Mörön rinnalla kentällä ja katsomossa Ruotsi-ottelun toisena juontajana.

LUE MYÖS: